Nálunk járt a budapesti Európa 2000 Középiskola küldöttsége
Egy pályázat elnyerésével nem csupán egy projektet valósíthatunk meg, hanem barátságok is szövődhetnek. Velünk is ez történt 2010. október 3-6-a között.
Még a 2009/2010-es iskolaévben pályázta meg iskolánk, az alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola a „Határtalanul!” programot a budapesti EURÓPA 2000 Középiskolával, melynek keretén belül ők idelátogattak, s „Az EURO bevezetésének és hatásainak vizsgálata Szlovákiában” címmel közösen dolgoztuk ki az ehhez kapcsolódó tudnivalókat.
Érkezésük előtt egy héttel megkezdődött a lázas készülődés. 2 pedagógusunk, Fábián Györgyi és Mgr. Bús József segítségével 12 főből álló diákcsapatunk a következő témákhoz gyűjtött anyagot, amelyből egy-egy prezentáció is készült:
• Az euró-övezethez való csatlakozás feltételei
• Szlovákia gazdasági mutatói az euró-övezethez való csatlakozás előtti 3 évben.
Nagyon élveztük a közös munkát, melyre tökéletesen ráillettek Maxim Gorkij gondolatai: „Ha a munka élvezet, akkor az élet gyönyörű. Ha a munka kötelesség, akkor az élet rabság.”
A következő teendőnk egy felmérés készítése volt kérdőívek segítségével, melynél a diákok és szüleik véleményét vettük számba. A felvetett kérdéseket ők küldték el nekünk, s olyanok voltak köztünk, mint például: Ön szerint mennyiben változott Szlovákia gazdasága az euró bevezetése után?, Mennyire változott az Ön által megvásárolható áruk mennyisége az euró bevezetésével?stb. Én is töltöttem ki kérdőívet, amihez szükségem volt némi időre. Ugyanis olyan kérdésekre kellett választ adnom, melyek eddig nem foglalkoztattak, nem voltak szembetűnőek. Végül az összegzett kérdőívekből készültek grafikonok és egy újabb prezentáció is az eredmények könnyebb szemléltetése érdekében.
Várakozásunk vasárnap tetőződött, mikor végre megérkeztek vendégeink. Estére értek Alsóbodokra, ugyanis útjuk során még megálltak Komáromban, illetve megejtettek egy gyors kitérőt Nyitra belvárosában. Szálláshelyükön már várta őket iskolánk igazgatója, PhDr. Hajtman Béla és Mgr. Bús József, hogy köszöntsék vendégeinket. A program másnap iskolánk falai közt folytatódott, ahol a délelőtt folyamán megismerhették iskolánk épületét és tanítási rendszerét, illetve bemutatásra kerültek a prezentációk. Nagy meglepetésként szolgált számunkra, hogy ők is ugyanúgy felkészültek az adott témakörökben annak ellenére, hogy Magyarországon még nem került bevezetésre az euró, mint általános fizetőeszköz. Készítettek prezentációkat és felméréseket is különböző korosztályokra lebontva. Jól megfigyelhetőek voltak a generációs különbségek. Az egyes kérdések mind-mind más hozzáállást váltottak ki a középiskolásoknál, egyetemistáknál, illetve a szülőknél. Egy példán szemléltetve: míg a diákok a zsebpénzük várható emelkedése miatt, a szülők a gazdaság javulása miatt várják az euró bevezetését. Az ebéd, s egy leheletnyi szünet után várt ránk a következő programpont. Ez különböző részekből állt: mindkét félről elkészült felmérések összegzése, az anyagok összedolgozása, egy weblap elkészítése (http://www.europa2000.hu/files/felvidek/fooldal.html), és egy beszélgetés a magyarságról. Az utolsó rész nem illet bele a projekt témájába, viszont érkeztek Budapestről olyan diákok is, akik nem közgazdaságtant, vagy informatikát tanultak, így ez az ő elfoglaltságuk volt. Én az utolsó csoporthoz csatlakoztam, ugyanis kíváncsi voltam az ő meglátásaikra is a témával kapcsolatban. Előkészített kérdéssorozattal vártak, s kíváncsiak voltak arra, miként él egy magyar anyanyelvű személy egy idegen nyelvű környezetben. Eleinte kérdezz-felelek stílusban zajlott, majd beszélgetéssé változott a foglalkozás, ami szerintem remek volt. Az EURÓPA 2000 média szakos tanulói mindeközben videofelvételeket és fényképeket készítettek, mely majd egy összefoglaló kisfilmmé fog összeállni várhatólag. Az este szintén közös programmal folytatódott. Előbb meghallgathattunk egy zoboralji történész-politológust, ifj. Csámpai Ottó személyében, aki a Zobor vidékről tartott számunkra előadást, majd műveltségi vetélkedővel folytatódott az est. Különböző témakörökben és vegyes, alsóbodoki - budapesti csapatokban mérhettük fel tudásunkat.
A keddi nap számukra kirándulással telt, leigázták Nyitra várát, s a város és környékének egyéb látványosságait. Közös program csak este várt ránk, mikor is megtekinthettük az Alsóbodoki Asszonykórus előadását. Valamennyiünk arcára mosolyt csaltak vidám énekeikkel, vagy az ismerős dallamokkal. Az éneklés után népviseletük bemutatására került sor, s felelevenítettek egy-két régi hagyományt is. Ezután megismerhettük az EURÓPA 2000 tanítási rendszerét, iskolai rendezvényeit, és a tanításon kívül felkínált lehetőségekből is láthattunk egy kis ízelítőt. Mivel ez volt az utolsó közös esténk, ezért az ajándékozások ideje is ekkor jött el. Gazdát cseréltek az ajándéktáskák, és végül egy laptop is előkerült a bőröndjükből. Szerintem rendkívül nagylelkű gesztus volt tőlük, hogy ilyen ajándékkal lepjék meg a mi iskolánkat. Az estét közös -karaoke- énekléssel zártuk, ami remek hangulatban telt. Csupán az a tudat volt nehéz, hogy másnap haza kell térniük.
Utolsó közös napunk október 6-a volt, mely az aradi vértanúk emléknapja is egyben. Mi is megemlékeztünk erről a történelmi eseményről az iskolánk néhány diákja által készített rövid előadás keretében.
Nehéz volt tőlük búcsút venni, de nyugtat a tudat, hogy nem is olyan sokára majd viszont látjuk egymást. Ugyanis a barátságoknak nem szabhatnak határokat, így majd mi is szervezünk közös programokat szabadidőnkben egyik-másik jobban megismert, s most már baráttá vált társunkkal.
2011. január 17. (hétfő) | Baka Veronika, 3. osztályos tanuló