PÁRKÁNY. Az egyik épületszárny lezárásával és elbocsátásokkal kezdte meg az új tanévet a párkányi gimnázium. Bár az intézményt már nem fenyegeti az elköltöztetés veszélye, a bérköltségekkel és a fenntartási költségekkel továbbra is takarékoskodnia kell.
A közös igazgatású, szlovák és magyar tannyelvű párkányi gimnázium szeptemberben 195 diákkal kezdte meg a tanévet. Idén csak egy magyar első osztály nyílt, 30 tanulóval.
Májusban a szülők azt követelték Nyitra Megye Önkormányzati Hivatalában, hogy ne költöztessék át az intézményt a helyi szakközépiskolába, mert ez a lépés nem orvosolná a bérköltségekben keletkezett 7 ezer eurós hiányt.
A gimnázium korábbi székhelyén maradhatott, de a fenntartó figyelmeztetett, ha nem faragnak le a bérekből és nem csökkentik a személyi állományt, decemberig 40-50 ezer euróra nőhet a bérköltségek hiánya. Az intézmény ezért általános, 20 százalékos bércsökkentést vezetett be, és megvált több alkalmazottjától.
"Leépítések történtek, de lényegében két nem pedagógiai alkalmazottal volt megszüntetve a munkaszerződés, három kolléga pedig más módon távozott" – mondta portálunknak Mezei Ildikó igazgatónő.
A fenntartási költségekből is lefaragtak a gimnáziumban. A kihasználatlan helyiségekért már nem fizet az intézmény a villany-, víz- és gázszolgáltatóknak.
"Már más helyiségekben vagyunk, ez azt jelenti, hogy ebben az évben sikerült lezárni komplett az épület másik részét. Ezt eddig nem lehetett, mivel az osztályok létszáma ezt eddig nem engedte. Meglátjuk, hogy a jövő mit hoz és hogy a tél milyen lesz" – közölte Mezei Ildikó.
Az igazgatónő reméli, további megszorítások nem lesznek a gimnáziumban. Azt viszont nem tartja jó ötletnek, hogy a helyi szakközépiskola kollégiumi szárnyába költözzenek, mert az épületrészt ehhez teljesen át kéne alakítani, amire az érintett iskoláknak és a fenntartónak sincs pénze.