Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

Fennállása 20. évfordulóját ünnepelte a Fegyverneki Ferenc Katolikus Iskola  
Fennállása 20. évfordulóját ünnepelte a Fegyverneki Ferenc Katolikus Iskola

IPOLYSÁG. Fennállása 20. évfordulóját ünnepelte az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola.

A kerek évforduló alkalmából az ipolysági Nagyboldogasszony templomban megtartott hálaadó szentmisével vette kezdetét az ünnepi program. A szertartást Bíróczi István esperes-plébános, az intézmény egyik alapítója és első igazgatója celebrálta.

Bíróczi István felidézte a kezdeti mozzanatokat, melyek hatására, a 20. század utolsó évtizedében az ipolysági római katolikus egyházközség Borbély Péter főtisztelendő indítványozására, s a törvény adta lehetőségekkel élve megalapította Alsó Ipoly mente első magyar tannyelvű keresztény alapiskoláját. „Arra gondoltam, ha az alapiskola megalakul, jó lenne itt Ipolyságon egy egyházi iskolaközpontot alapítani, ahol az óvodától az érettségiig az egyháznak lenne intézménye" – elevenítette fel mérlegeléseit, melyek 1995-ben a nyolcosztályos gimnázium megalapításához vezettek.

2012-ben az óvoda is megnyitotta a kapuit. Az oktatási intézménynek az első tanévben 236 tanulója volt. Létszámuk jelenleg jóval magasabb, 313 fő, ami az alma mater népszerűségét tükrözi. Az adat önmagáért beszél, pedig a siker korántsem magától értetődő, mert az intézmény fenntartása a jelenlegi állami finanszírozási rendszer miatt nem egyszerű.

Pálffy Dezső, a Fegyverneki Ferenc Katolikus Iskola igazgatója portálunknak elmondta: ez a finanszírozási rendszer az oka annak, hogy a nem állami oktatási intézmények az önkormányzatoktól kevesebb pénzhez jutnak, mint az államiak. „Gondolok itt például a napközire, az iskola éttermének üzemeltetésére, vagy az óvoda fenntartási költségeinek fedezésére, amelyek esetében az állami iskolák pénzének csupán 88 százalékát kapjuk”- mondta az igazgató. A hiányzó pénzösszeget alapítványok és pályázatok segítségével próbálják előteremteni, így biztosítva az intézmény zavartalan működését.

Az iskola diákjai különösen sokra tartják az iskolában uralkodó bensőséges hangulatot. Katona Attilának sokat adtak a hétvégi programok is. „Meg természetesen a lelki gyakorlatok. Az említetteket más oktatási intézményben nem tudtam volna megkapni” – jegyezte meg.

Egy másik volt növendék, Bellák Lajos szerint összetartó közösséggé kovácsolja diákjait az iskola. „A kapcsolat a tanárok és diákok között egészen családias. Egyszóval bármiben kérhettük a segítségüket, és mindig számíthattunk egymásra, ez nagyon tetszett” – nyilatkozta.

A jubileumi ünnepségen is oldott volt a hangulat. A szülők, egykori és volt pedagógusok illetve diákok együtt méltatták az intézmény nevelőmunkáját, megerősítve létjogosultságát.

 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::