2024.november 23. (szombat), Kelemen és Klementína
Események az intézmények falain belül és kívül
A mi nagy versünk
A Felsőszeli Széchenyi István Alapiskola az idei tanév elején is meghirdette azt az érdekes versengést felső tagozatos tanulói számára, mely tavaly az „Iskolánk nagy könyve” címet viselte. Az idén a figyelem középpontjába a versek kerültek. A döntőre 2013. április 11-én, a költészet napján került sor.
A tanév elején ismét egy listát kaptak a gyermekek, amely ezúttal értékes magyar verseket tartalmazott – ezekre lehetett szavazni. Decemberre összeállt a kép, hogy az egyes évfolyamoknak melyik öt vers a kedvence, majd hogy melyik költeményt fogják az osztályok képviselni a döntőben. Ezek a következő alkotások lettek: 5. o. – Petőfi Sándor: János vitéz, 6.o. – Arany János: Toldi, 7. A – Kőmíves Kelemen, 7. B – Tóth Árpád: Esti sugárkoszorú, 8.A – Ady Endre: Elbocsátó szép üzenet, 8. B – Varró Dániel: E-mail, 9.o. József Attila: Tiszta szívvel. A versválasztás után minden osztály egy-egy öttagú csapatot alakított, amely a verseny további részében képviselte az osztályt.
A vetélkedő Morovics Ibolya pedagógus vezetésével – aki egyben a vetélkedő ötletgazdája és irányítója is - a helybeli művelődési házban zajlott. A zsűri tagjai a következők voltak: Haraszti Mária írónő, a Felvidéki Interaktív Televízió vezetője, Varga Hajnalka, a Szülői Tanács tagja, László Ildikó igazgatónő, Puskás Margit és Szalai Gyöngyi pedagógusok, Végh Piroska, a helyi könyvtár vezetője, valamint Valacsay Ilona nyugdíjas pedagógus, az iskola egykori igazgatója, aki egyben a zsűri elnöke is volt. A felnőtt zsűri mellett az idén is volt diákzsűri, ennek munkáját Néma Dezső pedagógus vezette.
A feladatok játékosak, kreativitást igénylők voltak. Első feladatként – miként tavaly - be kellett mutatni a csapatot és a választott ötletes csapatnevet, valamint az előre elkészített, vershez készített illusztrációt. Ezután a költeményről szóló számítógépes prezentációk következtek. A továbbiakban a költemények színpadi feldolgozásait láthatta a közönség. Ez lehetett jelmezben előadott dramatizált jelenet (amennyiben a vers elbeszélő jellegű volt), avagy lírai, akár zenés-táncos összeállítás. Végül a közönséget (és főleg a zsűrit) meggyőző szónoklatot kellett előadni, melyben meg kellett indokolni, miért javasolja az osztály az adott művet az „Iskolánk nagy verse” címre.
Az izgalmas vetélkedőn az egész iskola részt vett, minden osztály természetesen saját csapatának szurkolt. A szoros küzdelem után a hatodikosok győztek, akik elérték, hogy a Felsőszeli Széchenyi István Alapiskola nagy verse Arany János: Toldi című elbeszélő költeménye legyen. Második helyen a 8.B végzett Varró Dániel: E-mail című versével, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a kis ötödikesek kerültek Petőfi Sándor: János vitéz elbeszélő költeményével. Az első helyezett csapat a tárgyi jutalmak mellett esztergomi táborozást is nyert. A „diákzsűri kedvence” címet a 8.B nyerte el az említett verssel. A zsűri minden csapatot kiemelt valamiért, hiszen valamennyien derekasan és igen találékonyan vetélkedtek. A 7. A osztály a legjobb védőbeszédért, a 7. B a költemény lírai színpadi megjelenítéséért, a 8.A osztály csapata a vers újszerű értelmezéséért, a 9. osztály pedig a legszebb illusztrációért kapott külön dicséretet. Az okleveleken túl külön ajándék, hogy Haraszti Mária jóvoltából a produkciók felkerültek a Felvidéki Interaktív Televízió honlapjára.(www.televizio.sk) Az írónő külön is szólt a szeli gyermekekhez, megdicsérve őket kivételes kreativitásukért.
A versenyző gyermekek Puskás Margit pedagógustól egy hatalmas tortát kaptak, melyet ő maga sütött tanítványainak.
A csapatok felkészítői a magyar szakos pedagógusok voltak: Mészáros Magdolna, Morovics Ibolya, Nogely Mónika és e cikk szerzője.
A csodálatos hangulatú, tartalmas irodalmi délelőtt az egész iskolának felejthetetlen élményt nyújtott. S mindennek mi más is lenne a célja, mint az olvasás megszerettetése a gyermekek körében?