2024.november 23. (szombat), Kelemen és Klementína
Események az intézmények falain belül és kívül
Ünnepi műsorral tisztelegve
A Széchenyi István Alapiskola tanulói Felsőszeliben minden évben ünnepi műsorral emlékeznek az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra.
Az idei műsort az iskola kis- és nagyénekkara nyitotta meg. Ezeknek az énekkaroknak a vezetői Simkó Mária és Mészáros Magdolna. Hervay Mária Lujza hetedik osztályos tanuló szavalatát követően az iskola kis tánccsoportja, a Topogók szerepelt, melynek vezetője Simkó Mária. Utána az iskola igazgatónője, László Ildikó mondott ünnepi beszédet. Beszédében rámutatott arra, 1848. március 15. és az azt követő mintegy másfél éves szabadságharc minden magyar ember számára nemzeti jelképpé vált. A hazaszeretet, az önfeláldozás szimbóluma, amely arra buzdít minket, hogy legyünk büszkék nemzetünkre, magyarságunkra, dicső múltunkra. A kokárda viselése nemcsak a nemzeti hovatartozásunk vállalását jelenti, hanem a magyarság jövőjébe vetett hitünkre is utal – szögezte le az igazgatónő.
Az ünnepi beszéd után Juhos Tamara nyolcadikos tanuló mondott el egy elgondolkodtató ironikus prózát, mellyel a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Versenyen sikerrel szerepelt. Felkészítője Morovics Ibolya volt. Ezután azoknak a kisebb tanulóknak a produkcióiból hallhatott a közönség ízelítőt, akik a szavalóverseny iskolai fordulójába aktívan bekapcsolódtak. Mihalovics Veronika, Lóci Dávid, Patócs Orsolya és Horváth Zenkő előadása mosolyt csalt a hallgatóság arcára. Felkészítőjük Szalai Gyöngyi és Pónya Zsuzsanna voltak.
A kisebbek szavalatai után az iskola felső tagozatos tánccsoportja - melynek vezetője Molnár Beáta - gömöri táncokat adott elő.
A felsőszeli iskolai műsorokat mindig színessé teszi a legkisebbek irodalmi színpada, amelyet Pónya Zsuzsanna irányít. Az idei összeállításuk címe „Tied ez az ország” volt és a hazaszeretet nemes eszményét villantotta fel. A kicsik irodalmi színpada után Lénárt Dóra harmadik osztályos tanuló mondott mesét.
Az ünnepi műsort a hagyományokhoz hűen a legnagyobbak irodalmi színpada zárta. Az idei március 15.-i összeállításuk arra világított rá, hogy milyen fontos szerepet játszottak a nők a forradalomban. Az ötletesen megtervezett műsorban korhű ruhákban jelentek meg a lányok és asszonyok: Szendrey Júlia, Kossuth Zsuzsanna, Zichy Antónia, Teleki Blanka és mások, akik lelkesedésükkel, nem ritkán bátor tetteikkel a háttérből segítették a forradalmat és az azt követő szabadságharcot. Nekik, a „honleányoknak” állított emléket az irodalmi színpad idei műsorával, Morovics Ibolyának köszönhetően.
A gyermekkonferálók Molnár Rita és Varga Ákos nyolcadikos tanulók voltak.
A verses összeállítást követően a zsúfolásig megtelt teremben a nézők a gyermekekkel együtt egy emberként énekelték el nemzetünk himnuszát, majd a sikeres műsort vastapssal jutalmazták.
A szeli gyermekek ünnepi műsorukkal méltóképpen emlékeztek meg a forradalom kitörésének 165. évfordulójáról. Felemelő volt megtapasztalni, ahogy a falu népe együtt tisztelgett az iskola tanulóival és tanáraival a jeles történelmi esemény előtt, mellyel népünk az egész világ elismerését kivívta, hiszen a szabadságáért küzdött. Rajtunk múlik, hogy méltók tudunk-e maradni ehhez az értékes örökséghez, tudunk-e belőle meríteni, hogy napi feladataink sűrűjében mindvégig nemzetünket erősíthessük.