Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

Mégsem kell elbocsátani sok száz pedagógust - Čaplovič engedett  
illusztráció
POZSONY. A megyék vezetőinek sikerült elhárítani annak a veszélyét, hogy több száz pedagógus kerüljön utcára. A megyefőnökök tegnap egyezségre jutottak Dušan Čaplovič oktatási miniszterrel a bérekre folyósított állami pénz elosztását illetően.
 
A megyefőnökök tegnap ültek tárgyalóasztalhoz az oktatási tárca vezetőjével, akivel megegyeztek, hogy szükség esetén átcsoportosíthatják az általuk működtetett iskolák között az államtól kapott pénz egy részét, amennyiben az adott oktatási intézmények szakszervezete ezzel egyetért. A Dušan Čaplovič vezette tárca ugyanakkor megköveteli a megyei önkormányzatoktól, hogy folytassák az iskolahálózat "racionalizálását" – tájékoztatta a sajtót Michal Kaliňák, az oktatási tárca szóvivője.
Miként arról portálunkon is beszámoltunk, Kassa megyében a héten bejelentették: ha nem kapnak lehetőséget a kapott pénz egy részének átcsoportosítására, 200 pedagógust kell majd elbocsátaniuk. Vladimír Maňka, a Besztercebányai kerület elnöke legkevesebb 20 iskola bezárását valószínűsítette. Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke azt mondta, országos viszonylatban 1000 tanár állása forog veszélyben és megyénként 30-40 középfokú oktatási intézmény léte kérdőjeleződött meg. A megyei fenntartású iskolákat fenyegető veszély az oktatási miniszterrel való megállapodásnak köszönhetően elhárult.
Peter Chudík, Eperjes megye vezetője azzal számol, hogy öt százaléknál nagyobb mértékben is emelni tudják majd a középiskolai pedagógusok bérét. „Az Eperjesi kerületben a jelenlegi működés mellett nem 5, hanem legkevesebb 7 százalékos béremelést tudok garantálni a tanároknak” – jelentette ki a miniszterrel való találkozó után. Juraj Blanár, Zsolna megyefőnöke is elégedetten távozott a tanácskozásról. Azt mondta, a megállapodás lehetővé teszi, hogy az oktatási intézmények vezetőinek közreműködésével az egyes iskolákon belüli bérkülönbségeket kiegyenlíthessék.
Az iskoláknak az anyagiakat a fizetésekre kell költeniük. A fenntartással összefüggő más kiadásokra csak kivételes esetben lehet átcsoportosítani a szükséges összeget, ha az érintett iskola szakszervezete ehhez beleegyezését adja. Ily módon lehetőség nyílik arra, hogy egy adott iskola ne prémiumra költse az esetleges többletet, hanem átadja a megyében működő olyan kis létszámú iskolának, amelynek nincs pénze például a villanyszámlái kifizetésére.
A szakszervezetek a jelek szerint támogatják a friss megállapodást. „Nincs kifogásunk ez ellen, az önkormányzatok ismerik az iskolák igényeit” – mondta a Sme napilapnak Pavel Ondek, a központi pedagógus-szakszervezet vezetője.
 
 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::