POZSONY. A Magyar Közösség Pártja üdvözli a Történelemtanárok Társulásának nyilatkozatát, s biztosította a szervezet tagjait, hogy támogatja törekvéseiket.
A Magyar Közösség Pártja üdvözli a Történelemtanárok Társulásának nyilatkozatát, amely hangsúlyosan kiemeli a szakmai érdekérvényesítés és a nemzeti sajátosságok elfogadtatásának fontosságát az oktatásban” – közölte portálunkhoz eljuttatott állásfoglalásában az MKP sajtóosztálya.
A magyar párt biztosította a társulást, hogy támogatja elképzeléseit. Az MKP szerint a nemzet történelmének megismerése az önazonosság egyik legfontosabb alappillére, így nem lehet közömbös, hogy milyen óraszámban, milyen tankönyvekből és milyen módszertannal oktatják a gyerekeket az iskolában.
„Meggyőződésünk, hogy csak a másság elfogadása és tiszteletben tartása vezethet egy egészséges társadalom kialakulásához. Ennek eléréséhez fontosnak tartjuk, hogy az állam vállaljon pénzügyi garanciát a nemzetiségi oktatás sajátos igényeinek biztosítása terén is” – hangsúlyozta állásfoglalásában a Magyar Közösség Pártja.
Mint arról portálunkon beszámoltunk, a szlovákiai magyar Történelemtanárok Társulása pénteki közgyűlésén nyilatkozatot fogadott el a szlovákiai magyar történelemoktatás helyzetéről. Nyilatkozatában leszögezi: támogat minden olyan törekvést, amely a szlovákiai közoktatás, s ezen belül a történelemoktatás módszertani megújítását szolgálja.
A társulás nyugtalanul szemléli, hogy az oktatásügy felelősei mintha nem akarnának tudomást venni a magyar iskolákban folyó történelemoktatás gondjairól. "Hiába fogalmazza meg ugyanis az állami oktatási program egyik fontos célként azt, hogy a történelemoktatásnak saját nemzete tiszteletére kell nevelnie a diákokat, ha ezt az oktatáspolitika a magyar tannyelvű iskolák diákjai számára nem teszi lehetővé, s a magyar iskolák diákjait másodrendű állampolgárként kezeli. Míg ugyanis a szlovák nemzetiségű diákok számára biztosítva vannak a megfelelő tankönyvek saját nemzetük történelmének elsajátításához, az oktatási minisztérium ugyanezt a magyar iskolák diákjaitól megtagadja. A szlovák iskolák igényei számára készülő és a magyar iskolákba tükörfordítással eljuttatott tankönyvek ugyanis teljesen alkalmatlanok arra, hogy azokból a magyar iskolák diákjai a saját nemzeti kultúrájukat és történelmüket kellő szinten megismerjék“ – olvasható az állásfoglalásban, amelyet hétfőn az oktatásügyi minisztériumba is eljuttatnak, kérve a nyilvánvaló diszkrimináció megszüntetését.
|