Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Események az intézmények falain belül és kívül

A felsőszeli palánkvár makettje 
Flaska Vivien (9.oszt.) a palánkvár makettjének készítőjeA felsőszeli palánkvár makettje
A felsőszeli Széchenyi István Alapiskola ismét megrendezte a hagyományos Széchenyi-napokat, melyeken többek között képzőművészeti verseny is megvalósult. A téma a felvidéki várak megjelenítésének különféle módja volt.
A tanulók választhattak hazánk várai, várromjai közül. Felmerült a kérdés, vajon milyen lehetett falunk vára. A kilencedikes Flaska Vivien Liliána számára ez a kérdés egyben "felhívás volt a táncra", mert rögtön megtetszett neki a téma, s nekilátott kutatni.
Danajka Lajos: Felsőszeli története (1993) c. kötetében olvasott az egykori palánkvárról, melyet dokumentálni nem nagyon tudunk, de a máig használatos utcanevek alapján bizonyosak lehetünk benne, hogy valamikor létezett a földvár. Egy kis palánkvár lehetett, ami a helybelieknek veszély esetén oltalmat nyújthatott.
A falu északi részén a Dudvág egyik szigetén állott, pontosan azon a helyen, ahol a Sárd egyik mellékága beletorkollik a Dudvágba. A sziget nagysága kb. fél hektár, átmérője 70-80 m lehetett. A domb mindössze 2 m magas, rajta ma két családi ház áll. A létét bizonyítja a várhoz vezető út neve, mely ma is Várdombi utca, a híd pedig Várhely híd, Nagyvecse utcát köti össze Főszeggel. A palánkvár erődítései két egymástól 2 m-re párhuzamosan futó gerendapalánk közé döngölt földből készültek. Az építés idejét nem ismerjük, a feltételezések szerint a 14. században keletkezhetett, az építtető nevére is csupán a szomszédos utcanévből lehet következtetni.
A Sárd mellékágát Gőnyerének hívták, s ma az ettől északra húzódó földeket is ezen a néven emlegetik, ill. a rajta kialakult utcát is ekképpen nevezzük.
Flaska Vivien a rendelkezésre álló térkép alapján megálmodta a palánkvárat, s az elkészült makettel megnyerte a fent említett képzőművészeti verseny I. helyét.
Munkájával kiérdemelte az elismerést. Noha Felsőszelinek nincsen híres csatatere, sem kastélya vagy egyéb különleges épülete, e makett által a régmúlt egy kis fantáziával kézzelfoghatóvá válik, s a fiatal generációk erősebben kötődhetnek szülőfalujukhoz.
Gratulálunk és további sikeres kutakodást kívánunk a régi krónikák lapjai közt!


 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::