ZÁGRÁB, LENDVA. Az "ismerjük meg egymást" gondolat jegyében született Horváth Bernadetta Magyar-szlovén történelmi korszakok rövid bemutatása című könyve, amely magyarul és szlovénül is összefoglalja a két szomszédos nép történelmi korszakairól szóló alapvető tudnivalókat.
A könyv előszavában Göncz László történész így fogalmaz: "hiteles információk és ismeretek birtokában nagyobb eséllyel kerülhetők ki a múltban elkövetett hibák, valamint kaphatnak létjogosultságot a pozitív tapasztalatok.” A kiadványt a szerző elsősorban iskoláskorú és egyetemista fiataloknak szánja. A kötet időrendben mutatja be a két nép életét meghatározó történelmi korokat, eseményeket, uralkodóházakat, főúri rendeket - olvasható a Népújság internetes kiadásában.
A szlovén nép történelméről írt fejezetek aprólékosabb elemzéseket, magyarázó szövegeket tartalmaznak. Így például a magyar Trianonhoz hasonlító koroskói népszámlálási bonyodalmak hátterét megvilágítva a szerző az összeírás sikertelenségének okaira is választ ad - ismerteti a könyvet a szlovéniai magyarok hetilapja. Bence Lajos, a cikk szerzője ugyanakkor hiányolja a magyar történelmet összefoglaló fejezetekből az események muravidéki vetületeit.
A könyvben például nem esik szó a térség történelmében meghatározó szerepet játszó Bánffyakról: "…hasonlóképpen a Korvin Matijaként emlegetett Mátyás királyunknak a Bánffyakhoz fűződő szoros viszonyáról sem, nem beszélve a mecenatúrájáról híres famíliának az ország vezetésében betöltött történelmi szerepéről" - írja Bence, hozzátéve, hogy a muravidéki reformációról, így Kulcsár György alsólendvai prédikátor posztilláiról sem esik szó. A színes fotókkal és illusztrációkkal díszített 100 oldalas könyv 400 példányban jelent meg a Lendva Községi Magyar Nemzeti Önkormányzati Közösség kiadásában.
|