POZSONY. Az oktatási tárca kísérletbe kezd: egyes szlovákiai magyar iskolákban idegen nyelvként oktatják majd a szlovákot. A "Tesztelés 5" felmérésbe 30 kiválasztott magyar iskola mintegy 600 ötödikes tanulója kapcsolódik be október végén és november elején. |
Az eredményeket a kisebbségi iskolák oktatási programjának és a tankönyvpolitika elkészítésénél hasznosítják. Az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NUCEM) a tesztelés eredményeit figyelembe véve 2014-ben ajánlásokat terjeszt be az iskolaügyi minisztériumhoz, az Állami Pedagógiai Intézethez (ŠPÚ) és az Állami Tanfelügyelethez(ŠŠI).
A magyar iskolákon három tantárgyból, matematikából, magyar és szlovák nyelvből mérik a tanulók tudásszintjét. Egy ötödikes maximálisan két tantárgy tesztelésében vehet részt. A kísérlet során azt akarják felmérni, hogy a magyar tanulók mennyire értik meg a szlovák beszédet és az írott szöveget, milyen a szlovák íráskészségük és mennyire bő a szókincsük - tájékoztat a Webnoviny.sk.
A teszt négy részből áll: szöveghallgatás és értelmezés, olvasás és értelmezés, szókincs és fogalmazás. A szókincs felmérésének alapjául a család, az iskola és a barátok körében megtapasztalható hétköznapi élethelyzetek szolgálnak majd.
Romana Kanovská, a NÚCEM igazgatója szerint elsősorban a szlovák nyelv tanítását szeretnék hatékonyabbá tenni, hogy a tanulók ki tudják fejezni magukat a mindennapi életben. "Így nagyobb hangsúly helyeződhet a nyelvtanulás kommunikációs részére, amely eddig viszonylag komoly és tartós gondot okozott" - fűzte hozzá.
Fibi Sándor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének korábbi elnöke szerint a szlovák nyelvet csak idegen nyelvként lehet oktatni a magyar iskolákban. "Egy szlovák természetes módon megtanulja, hogy a szlovák nyelvben a főnévnek neme van. A magyar nyelvben nincsenek nemek" - mondta hozzáfűzve: ezért nem tanulhatja egy magyar gyerek azzal a módszerrel a nyelvtant, amivel anyanyelveként sajátítja el azt a szlovák.
Az ötödikesek tesztelésével kapcsolatban Fibi elmondta: a diákok a nyelvtanulás szempontjából más körülményekkel találják magukat szembe vidéken, mint a városokban. "Pozsonyban a tanuló kilép a lakásból, és szlovákul kell beszélnie. Falun csak a szlovákórákon beszél szlovákul" - mutatott rá. Fibi szerint ez nagyban befolyásolhatja a "Tesztelés 5" eredményeit és az egyes nemzetiségi iskolákról alkotott képet.
|