POZSONY. A pedagógus-szakszervezetek pozitívan értékelték a mai figyelmeztető sztrájkot. A jövő hét folyamán szeretnének tárgyalóasztalhoz ülni az oktatási, a pénzügyi és a munkaügyi tárcák vezetőivel, valamint a munkaadókkal.
A szakszervezeti tanács csak a tervezett tárgyalások után dönti majd el a további teendőket - közölte mai sajtóértekezletén Pavel Ondek, az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZ PŠaV) elnöke. Megerősítette, ha nem lesznek eredményesek a tárgyalások, nem zárható ki újabb munkabeszüntetés. "Előfordulhat, hogy a szakszervezeti tanács így dönt, de jelenleg nincs felhatalmazásunk újabb sztrájk meghirdetésére" - tette hozzá.
A tárgyalások során az iskolai alkalmazottak legalább 10 százalékos fizetésemelést szeretnének kiharcolni. Kompromisszumokkal nem számolnak. A szakszervezetek követelései szerint az oktatásügybe áramló pénznek fokozatosan el kellene érnie a GDP 6 százalékát. Ez megfelelne a fejlett államok gyakorlatának. Szlovákiában az arány mintegy 3,2 %.
A szakszervezet beszámolója szerint a sztrájkba bekapcsolódott az alapiskolák mintegy 90 %-a, a középiskolák 80 %-a és a főiskolák mintegy 30 %-a, továbbá 13 egyházi iskola és több mint 100 magániskola. A szakszervezet tájékoztatása szerint az alapiskolák részvételi aránya a Kassai kerületben volt a legmagasabb (90,24 %), s a Nagyszombatiban a legalacsonyabb (77 %). A legtöbb középiskola az Eperjesi kerületben (73,9 %) kapcsolódott be az országos sztrájkba. "Semmilyen negatívumot nem tapasztaltunk " - mondta Ondek.
A magyarok által sűrűn lakott Nagyszombati kerületben 221 alapiskola, óvoda, művészeti iskola és szabadidőközpont vett részt a sztrájkban. 5345 iskolai dolgozó nem vette fel a munkát, ami 76,8 százalékos részvételt jelent. A szakszervezet szerint a Galántai járásban volt a legmagasabb a részvételi arány. Bekapcsolódott a sztrájkba a galántai magyar tanítási nyelvű alapiskola és gimnázium, valamint a felsőszeli, hidaskürti, tallósi, jókai, nagymácsédi és a nagyfödémesi magyar tanítási nyelvű alapiskola. A Galántai járásban 67 iskola 1201 alkalmazottja sztrájkolt, ami 90,71 százalékos részvételi arányt jelent. A Dunaszerdahelyi járásban 40 iskola 1128 alkalmazottja nem dolgozott, ami 80 %-os részvételnek felel meg.
A Nyitrai kerületben az alapiskolák több mint 90 százalékának alkalmazottai vettek részt a sztrájkban. Itt valamennyi járásban 85 százalék feletti volt a részvétel. Legtöbben a Vágsellyei járásban kapcsolódtak be az akcióba, ahol a pedagógiai alkalmazottak 96 százaléka nem dolgozott. Az ország magyarok lakta járásairól pontos adatok péntek állnak majd rendelkezésre - közölte portálunkkal Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.
Portálunk értesülése szerint a Besztercebányai kerületben 80% körüli volt a részvétel, a Losonci járásban a magyar tanítási nyelvű intézmények 85 %-a kapcsolódott be a tiltakozó megmozdulásba. A fülekiek és a vidéki iskolák pedagógusai autóbuszokkal Losoncra utaztak, hogy közösen adjanak hangot az elégedetlenségüknek. A sztrájkhoz Béna, Ragyolc, Ipolybalog, és Ipolynyék magyar pedagógiai dolgozói is csatlakoztak. A losonci Búza téren 1500 személy követelte, hogy a kormány gondolja át a jövő évi költségvetés tervezetét. „Több pénzt az iskoláknak!, Minden cent befektetés a gyermekeinkbe!, Több támogatást és kevesebb bürokráciát az iskolákba!”- ilyen és ehhez hasonló kijelentések voltak olvashatók a transzparenseken.
"Nálunk az egész tantestület bekapcsolódott, sőt az óvodák, a nevelők is. A sztrájktól azt várom, hogy mutassuk meg azt, hogy igenis, mink is tudunk harcolni a jogainkért" - mondta a Hírek.sk-nak Csúsz Péter, a losonci Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója. Janusek Ágnes, a füleki Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója megerősítette, náluk is minden dolgozó bekapcsolódott a sztrájkba. "508 euró a bruttó, a vastag, ebből a levonások után szerintem 400-430 eurót kap ki egy kezdő pedagógus. Ez nagyon megalázó mindnyájunk számára" -közölte az igazgató.
A Füleki Gimnázium tanári kara a sztrájkbizottság irányításával reggel hét órától este hatig ügyeletet tartott. Az épület előtt felolvasták az Iskolai Dolgozók Szlovákiai Szakszervezeti Szövetsége nyilatkozatát: „Hisszük, hogy az egynapos figyelmeztető sztrájk megnyitja az utat a sikeres tárgyalások felé, és nem lesz szükség keményebb, radikálisabb eszközökre” - hangzott el a megmozduláson.
A Korzár napilap összegzése szerint az ország keleti részén sem volt tanítás csütörtökön a legtöbb iskolában. A Nagymihályi járás 42 óvodájának és alapiskolájának 1410 alkalmazottja közül 1206 vett részt a munkabeszüntetésben, ez 85,6 százalékos részvételnek felel meg - közölte a TASR hírügynökséggel Viera Dojčáková az iskolaügyi szakszervezetek nagymihályi tanácsa nevében.
A Kassai kerületben 10 184 személy vett részt a mai figyelmeztető sztrájkban, az alapiskolák és az iskolai intézmények alkalmazottainak több mint 90 százaléka. A Rozsnyói járásban 99 %-os volt a részvételi arány, itt 15 magyar alapiskola, illetve magyar osztályt működtető tanintézmény vett részt a megmozdulásban.
A Kassai kerületben 88 középiskola és iskolai intézmény kapcsolódott be a tiltakozó akcióba, az Eperjesiben pedig 105.
A szakszervezetek sztrájkfelhívását pozitívan fogadták a Tőketerebesi járásban is, ahol az alapiskolák és az óvodák alkalmazottainak mintegy 90 százaléka csatlakozott hozzá. Varannón 4 középiskola, 23 alapiskola és 14 óvoda zárta be kapuit a mai napon. Sztrájkolt a bélyi, a bolyi, és a bodrogszerdahelyi magyar tannyelvű alapiskola is. Királyhelmecen és Nagykaposon minden iskolában szünetelt a tanítás.
|