Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

Minden a helyére kerül - Ünnepelt a Marianum  
Minden a helyére kerül - Ünnepelt a Marianum

RÉVKOMÁROM. 1952-ben a kommunista önkény időszakában megtévesztett fiatalok eltávolították a keresztet és a Marianum feliratot az akkori papnevelde, a mai egyházi iskolaközpont épületéről. Mától mindkét jelkép visszakerült az épület homlokzatára jelezve: nincs az a pusztítás, amit a szeretet és kitartás révén ne követhetne megújulás.

 
A Szt. András plébániatemplomban tartott ünnepi szentmisét követően, Madarász Róbert igazgató felelevenítette a Marianum történetét. Beszélt az intézmény küldetéséről, hányatott sorsáról és napjainkban betöltött szerepéről.
Az újonnan elhelyezett keresztet és feliratot Ft. Kiss Róbert atya, a nagyszombati érsekség magyar ajkú híveinek pasztorációjával megbízott püspöki helynöke áldotta meg a Boldog Salkaházi Sáráról elnevezett iskolai könyvtárral és az intézmény Nádor utcai épületének felújított szárnyával egyetemben.

Madarász Róbert igazgatóval az ünnepség után a szlovákiai egyházi iskolák és a Marianum helyzetéről beszélgettünk. Az intézmény működésének 1994-ben történt újraindításáról szólva elmondta: a 90-es években az iskolák szempontból kedvezőbb volt a helyzet, mint napjainkban. Akkor nem létezett az ún. fejkvóta-rendszer, az osztályokat támogatta az állam. Nehézségek inkább abból adódtak, hogy az egyházi iskolák egy teljesen új iskolatípust képviseltek, ami úgy a szülők, mint az akkori társadalom előtt ismeretlen volt, így ódzkodtak az elfogadásától.

Az intézmény jelenlegi problémái két forrásból származnak. Az egyik a diák- alapú finanszírozás, ami a kevés gyermek miatt hátrányos, hiszen a kisebb iskolák számára kevesebb állami támogatást jelent. A másik pedig az, hogy az egyházi és magániskolák finanszírozása eltér az állami iskolákétól. "Már most is diszkriminatív ez a megkülönböztetés, hiszen a gyermekeiket egyházi iskolákba beírató szülők ugyanolyan adófizető polgárok, mint a többiek, akik állami iskolába járatják a csemetéiket. További problémát jelent az iskolákat fenntartó intézményeknek (önkormányzatoknak, megyéknek) az iskolákkal kapcsolatos hozzáállása: fölösleges vetélytársat látnak bennünk. Az önkormányzatok közvetlenül az óvodákat és a napközi otthonokat támogatják az egyházi iskolák esetében is. Sajnos, nagyon gyakran „rajtunk csattan az ostor“: az állami intézményektől jobban érezzük a különféle megszorító intézkedések negatív hatásait...“ fejtette ki az igazgató.

Kérdésünkre, miként viszonyulnak a szülők a többletterhekhez, Madarász Róbert elmondta: ez egyéni hozzáállás és mentalitás kérdése. "A szülőkre már az a döntés is többletterhet ró, hogy magyar tannyelvű intézménybe íratják a gyermekeiket. Az odajáróknak ugyanis a szlovák iskolát látogatóknál több tanítási órájuk van, tehát odahaza is több időt kell szánniuk a felkészülésre. Ennek ellenére sokan vállalják ezt, akárcsak az egyházi iskolát. Nyíltan beszélünk a szülőknek az anyagi gondjainkról, és örömmel fogadjuk a segítőkészségüket. Készek áldozatokat hozni az iskoláért az infrastruktúra bebiztosítása terén is, hogy a fejlesztés terén lépést tarthassunk az állami iskolákkal. Közös összefogással ez is sikerülhet“ - magyarázta az igazgató.

A többletterhek mellett ugyanakkor számos előnnyel járnak a nívós oktatást nyújtó egyházi iskolák. A Marianum Magyar Tannyelvű Egyházi Iskolaközpont jelenleg 350 óvodás, alapiskolás és gimnazista nevelését-oktatását látja el. „A szeretet iskolájaként a értelem és a test fejlesztése mellett nagy hangsúlyt helyezünk az erkölcsi nevelésre, így a hittan osztályozott tantárgyként való oktatására meg a pedagógusok és diákok közti bizalomépítésre. A tanulmányi és versenyeredményeink miatt sem kell szégyenkeznünk. Ezt bizonyítja, hogy a Comenius Egyetem 2006-ban – a továbbtanulási eredmények és az egyetemi érvényesülés alapján – az ország legjobb középiskolájának választotta a gimnáziumunkat. Az érettségi vizsgákat illetően is Nyitra megye élvonalába sorolják az iskolaközpontunkat. Az alapiskolásaink tavaly rendkívül sok matematikai versenyen arattak sikert, ami talán annak is köszönhető, hogy a kis létszámú osztályokban nagyon hatékonyan foglalkozhatunk a tanulókkal. Fontosnak tartjuk, hogy a diákok nyelvi, természettudományi és művészeti képességeiket egyaránt fejleszthessék, miközben rájönnek arra, hogy miben a legtehetségesebbek“ - sorolta eredményeiket Madarász Róbert.

Mint minden oktatási intézmény, a Marianum is biztonságra törekszik, továbbá a színvonal elmélyítésére. Ebből az okból is csatlakoznak alkalmazottai a pedagógiai dolgozók csütörtöki, országos sztrájkjához. Szeptember 13-án 06:00 és 18:00 óra között a Marianum összes pedagógusa és alkalmazottja figyelmeztető munkabeszüntetést tart. Erre a napra az iskola igazgatósága az óvodai, alap- és középiskolai, valamint a kollégiumi tanulóknak igazgató szabadot rendelt el. Munkabeszüntetésükkel az intézmény alkalmazottai egyben az oktatási minisztérium egyházi- és magániskolákat érintő diszkriminatív intézkedései ellen is tiltakoznak. A Marianum Magyar Tannyelvű Egyházi Iskolaközpont alkalmazottai állásfoglalást bocsátottak ki, melyben kifejtették, hogy az oktatásügyi minisztérium tervezett törvénymódosításai az egyházi iskolarendszer teljes ellehetetlenítéséhez, esetleg megszűnéséhez vezethetnek - tehát nem demokratikusak! Az oktatási intézmény nevében is köszönik a szülők és a támogatók megértését.

 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::