NAGYKIKINDA. Nagykikindán eddig két iskolában folyt magyar nyelvű oktatás, idén azonban az alacsony diáklétszám miatt, a Magyar Nemzeti Tanács javaslatára csak egyben nyílt elsős magyar osztály.
Észak-Bánátban, a nagykikindai járásban a magyarság lélekszáma nyolc és fél ezerre tehető, ami az összlakosságnak alig több mint 12 százalékát teszi ki. A városban, ahol az elmúlt évtizedek folyamán jelentősen csökkent a magyarok száma, eddig két iskolában folyt magyar nyelvű oktatás. Idén azonban az alacsony diáklétszám miatt, a Magyar Nemzeti Tanács javaslatára csak egyben nyílt elsős magyar osztály.
Ez ellen tiltakoznak most a szülők, akik mellé a Vajdasági Magyar Pedagógus Egyesület is odaállt. Az egyesület elnökasszonya a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorában elmondta, kilenc szülő a Szent Száva Általános Iskolába íratta be gyermekét, de mivel a Magyar Nemzeti Tanács javaslatára csak a Fejős Klára Általános Iskolában indulhat magyar tagozat, a már beíratott gyermekeket az igazgató ebbe az iskolába küldte át.
Az összevonást az alacsony gyereklétszámmal indokolják, de a szerb tagozaton, ahol szintén kis létszámú osztályok indulnak, nem történt változás, magyarázta Nagy Margit. Hozzátette, a szülők nem nyugszanak bele az összevonásba, ragaszkodnak az újabb, jobban felszerelt Szent Száva Általános Iskolához. Az igazgató a tanítónőre erre az évre már nem is kért fizetést, ő azonban ingyen is vállalja az oktatást.
Nagy Margit hozzátette, fennáll annak a veszélye, hogy Nagykikinda ugyanarra a sorsra jut, mint Nagybecskerek, ahol a hetvenes években egy iskolába vonták össze a magyar tagozatokat, mostanra pedig már alig tudnak nyolc-tíz gyereket összeszedni. A Vajdasági Magyar Pedagógus Egyesület szerint csak az lehet a megoldás, ha mindkét iskolában meghagyják a magyar tagozatot.
Korhecz Tamás, a Szerbiai Magyar Kisebbségi Önkormányzat, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a műsorban elmondta, mindkét iskolában tíz alá csökkent az első osztályosok száma, s mivel a két iskola közel van egymáshoz, ezért a Magyar Nemzeti Tanács javasolta a magyar oktatás egy iskolába történő koncentrálását. A Fejős Klára Általános Iskolát pedig öt éven belül magyar iskolaközponttá fejlesztenék, s középiskolai tagozat elindítását is tervezik, mondta Korhecz Tamás. |