Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Események az intézmények falain belül és kívül

Két keréken Tallóson 
Két keréken TallósonKözvetlenül az iskolaév befejezése előtt került sor a régen tervezett kerékpártúrára, melyet a Széchenyi István MTNY Alapiskola mellett működő Bercsényi Miklós Hagyományőrző Csapat szervezett.
Június 28-án elérkezett a várva várt nap. Az iskola parkjában gyülekeztek a csapattagok. Mészáros Magdolna vezette a kerekezőket és Nagy Flórián tanító bácsi zárta a sort. A 20 fős gyereksereg bizakodva indult élelemmel, sisakkal felszerelve a nagy felfedezőútra.
Az első úticél a tallósi Esterházy-kastély volt. A reggeli napsütésben kis hátszéllel segítve egykettőre odaértünk a kastélyhoz. Vezetőnk a legmegbízhatóbb forrást kérte segítségül, mégpedig Gágyor József nyugalmazott pedagógust, írót, helytörténészt, aki több könyvben is összegyűjtötte a falu történetével kapcsolatos ismeretanyagot.
A kíváncsi gyereksereg figyelmesen hallgatta a kastély udvarán a magyarázatot. 1760-ban Esterházy Ferenc gróf építtette barokk-klasszicista stílusban. Eleinte Mária Terézia szolgálatában elesett nemesek árva fiait nevelték itt (királyi árvaház), majd fegyintézetként működött. Később katonai kórház, középiskola létesült falai között. Napjainkban speciális alapiskolának ad otthont.
A főépület egyemeletes, középen kiugró résszel és a falakat tagoló falpillérekkel. A hatalmas udvart földszintes gazdasági épületek veszik körül.
A felújításra váró épület látványa gondolatban visszarepítette a hallgatóságot a 18. századba, de legalábbis a 20. század elejére, amikor még eredeti berendezés díszelgett a szobákban, s a gazdag Esterházy-család utódai élték mindennapjaikat a csodálatos kastélyban. A szebb napokat látott falak ma szomorú képet nyújtanak. A márvány lépcső feljáratánál csoportképen örökítettük meg a felfedezőket. Kalauzunk bevezetett az oszlopos terembe is, ahol egykoron díszes estélyeket adott a ház ura. A tükörterem azonban már telsejen megsemmisült.
Az uraság vadászszenvedélyéről árulkodott a park közepén levő rókalyuk. A kert fái közül sok már tönkrement, de a ginkó biloba fenyő még most is virul.
A másfél hektáros kastélyudvar mellett húzódik a 13,85 hektáros kastélypark, mely a falu északi részén fekszik, természetes határa a Feketevíz. Járásunk legnagyobb és legértékesebb kastélyparkjáról van szó.
Az eredetileg angol stílusú park 1945 után fokozatosan elvesztette esztétikai értékét.
Az állam támogatásával próbálják rendbe tenni. A gyerekek nagyon szeretnek a csodálatos fák közt sétálni, pávatollat keresni. A fák közül leggyakoribb a kőris és a tölgy. Ezenkívül 22 egzotikus fafajtát is számon tartanak. Az egyik leghíresebb fája a park közepén a kastéllyal szemben álló kocsánytalan tölgy, a törzse 760 cm vastag. A hagyomány szerint "Mária Terézia fájának" tartják, törzse odvas, bele is lehet bújni. Állítólag akkor ültette Mária Terézia, amikor megnyitották az első magyar árvaházat /1760/. Elköszöntünk kalauzunktól, s csak a fényképezkedés után derült ki, hogy az egyik fiú biciklijén a pedál meglazult. Alex nem esett kétségbe, latba vetve minden tudományát, szerelni kezdte. Rövidesen el is értünk a Kis-Duna partjára, a Maticza-malomhoz. A földút azonban szétrázta a csavart és az egész pedál szétesett. A malom vezetője már várt minket. Két csoportban mehettünk be a parányi helyiségbe, ahol minden berendezés eredeti volt. Csupán a vízhiány miatt idővel kénytelenek voltak a malomkereket villanymeghajtásúra átszerelni.
A malom kb. 2 km-re Tallóstól nyugatra a Kis-Duna és Száraz-patak között található. Maticza János molnár építette 1893-ban. Az utolsó nagyobb javítása és felújítása 1940-ben történt. A malom 1940-ig működött. 1982-ben a malmot felújították és átalakították a galántai Honismereti Múzeum részére.
Zsindely tetejű malom háza, nagy lapátos alsó vízmeghajtású malomkerékkel akácfából készített cölöpökön van felépítve és a mai napig működőképes. A partról korlátokkal ellátott fapallón át lehet megközelíteni. A malom közelében a folyón úsztatók kiköthetnek, táborozhatnak és fürödhetnek. A csapatunk is letáborozott a fűzfák tövében. A malom teraszán gyönyörködtünk a sima víztükörben és hallgattuk a lapátok csapásait, a víz csobbanásait. Majd elénekeltünk néhány "vizes" népdalt, sőt még a malomkő repülését is megidéztük a Toldiból egy részlettel.
A molnárok munkájának megismerése után elfogyasztottuk az elemózsiánkat, s játszottunk a vízparton. Az elromlott kerékpár hazavitelét sikerült telefonon megoldanunk. Minden jó, ha a vége jó, tartja a szólás. Nos, a szeli gyerekek kerékpártúrája is jól sikerült, látványosságban nem volt hiány meg jókedvben sem. Köszönöm a kollégák segítségét egyrészt, Nagy Flóriánnak, aki elkísért minket, másrészt Molnár Beának, aki hazahozta a bicikliket. 
Kapcsolódó képgaléria: 2012_06_28 Biciklitúra Tallósra
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::