Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

Kezdetét vette az oktatásügyi reform 
Kezdetét vette az oktatásügyi reform
POZSONY. Dušan Čaplovič oktatásügyi miniszter székfoglalója óta hangoztatja, hogy megreformálja az iskolaügyet. Kedden tárcaközi véleményezésre bocsátotta a szakképzési törvény módosításának tervezetét.
 

A tervezetben összefoglaltak alapján csak azok a tanulók felvételizhetnének a gimnáziumokba, akiknek az átlaga az alapiskola nyolcadik osztályának második félévében, illetve a kilencedik osztály első félévében nem volt rosszabb 2,0-nél. A jegyek átlagába nem számolnák bele a nevelési tárgyakból megszerzett osztályzatokat. A jó teljesítményen kívül a diáknak a felvételi vizsga feltételeit is teljesíteni kellene. A tárcavezető eredetileg 1,5-ös átlagnál húzta volna meg a határvonalat, de "megenyhült a szíve". 

Čaplovič a szakközépiskolákra való felvételt is megszigorítaná.  Azt szeretné, ha az érettségivel végződő szakközépiskolákra csak olyan diákok jelentkezhetnének, akiknek az  átlaga nem rosszabb 2,75-nél. Az új szabályok 2014 szeptemberétől lépnének életbe. 

A tárcavezető új alapokra helyezné azt is, mikor lehet egy diákot felvételi vizsga nélkül felvenni a középszintű oktatási intézménybe. Tudniillik a középiskolák nagy hányada egyáltalán nem hirdet felvételi vizsgákat, bármilyen teljesítménnyel felveszi a képzésre jelentkező diákot, a fejkvóta rendszer miatt. Jelenleg a középfokú oktatási intézmények maguk határozzák meg felvételi követelményeiket. „A középiskolákba csak azt a diákot lehet majd felvenni felvételi vizsga nélkül, aki a kilencedikesek országos tesztelésén mindegyik tantárgyból legkevesebb kilencven százalékos sikert ért el“- írja az oktatási tárca a tervezethez fűzött magyarázatában.

A törvénymódosítás megengedné egy alacsonyabb szintű középfokú képzés elvégzését azoknak a diákoknak is, akik valamilyen okból nem végezték el az alapiskola kilenc osztályát. Čaplovič a szakképzést a munkapiac követelményeihez kívánja igazítani és meg akarja oldani a „felesleges szakok“problematikáját is. A feltüntetett célok érdekében az iskolák kötelesek lennének figyelemmel kísérni és nyilvánosságra hozni a végzőseik érvényesülésére vonatkozó adatokat.

 
 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::