Szigeti László a szlovák nyelvoktatásról - Szakértői csoport felállítására van szükség
POZSONY. „Mondjuk ki, 10 tanulónál többet szlovák órán nem lehet foglalkoztatni” – nyilatkozta portálunknak az MKP alelnöke. Szigeti László szerint tény, hogy a szlovák nyelvoktatás módszertanán is változtatni kell.
Több kérdést is felvet Dušan Čaplovič oktatási miniszter vasárnapi televíziós nyilatkozta. A tárcavezető jelezte: hamarosan megváltozik a szlovák nyelvoktatás módszere a nemzetiségi iskolákban. Ez önmagában még nem lenne baj - véli Szigeti László, az MKP oktatási és kulturális alelnöke.
„A miniszter úr azt ismétli, amit mi is már többször elmondtunk. A terület legfontosabb része, hogy a pedagógusok új módszerekkel tanítsák és a tanulók új módszerekkel tanulják a szlovák nyelvet. Arról van szó, hogy nem az irodalmat, a nyelvtant kell a gyermekekbe tömni, hanem meg kell tanítani őket beszélni. A szlovák nyelv oktatását a kommunikáció elvére kell hlyezni – hangsúlyozta portálunknak Szigeti László. Nézete szerint az új metodika kidolgozását egyetemeken dolgozó szakemberekre, és gyakorló pedagógusokra kell bízni. "A módszertani központok munkatársainak a cél érdekében össze kell fogni, hogy megfelelő metodika szülessen. Ez azonban önmagában nem elegendő. Úgy gondolom, szemléletváltásra is szükség van. Az államnak toleránsnak kell lennie mert a váltás nem megy egyik napról a másikra, mindez időbe telik" - magyarázta Szigeti László.
Az MKP oktatási és kulturális alelnöke szerint nagyon fontos, hogy a pedagógusképzés terén is változás történjen. "Ha szlovák szakos pedagógusokat képezünk, azokat speciális módon kell képezni a magyar iskolák számára, és már a pedagógusképzés során a kommunikációra, a konverzációra kell fektetni a hangsúlyt. Ennek van egy nagyon fontos része az én olvasatomban és az MKP szerint: pénzt kell áldozni rá, tehát többletköltséggel jár. Megítélésünk szerint nem elegendő, hogy lehetőség van az osztály megosztására a szlovák nyelvtanórán. Azt gondoljuk, kötelezővé kell tenni a nagy létszámú osztályok csoportokra osztását a szlovák nyelvórán. Jelenleg úgy néz ki, hogy ha van pénze az iskolának, elosztja a tanulókat, ha nincs pénze, nem osztja el. Mondjuk ki: 10-nél több tanulóval a szlovák órán nem lehet foglalkozni. Kisebb csoportokat sokkal hatékonyabban lehet tanítani” – mondta Szigeti László a Hírek.sk portálnak.
Čaplovič véleményére, hogy „a magyar középiskolákban magyarul, szlovákul és egy kötelező valamint egy nem kötelező idegen nyelven kell tanítani” Szigeti László azt válaszolta, valóban sok a magyar diákoknak a két kötelező idegen nyelv. „Ezen el kell gondolkodni. Társadalmi és szakmai vitát kellene arról nyitni, hogy talán hasznosabb lenne, ha az alapozó szakaszban a gyermekek többet foglalkoznának például az írás, az olvasás, a számolás elsajátításával. A felső tagozaton és a középiskolák esetében mérlegelendő, hogy esetleg fakultatív módon, választható tantárgyként választhassanak plusz egy idegen nyelvet. Nagy valószínűséggel a megoldás az lesz, hogy a második idegen nyelv ne kötelező, hanem választható legyen” – tette hozzá az MKP alelnöke.
„Olyan szakértői gárdát kellene összehozni, ahol kellő tapasztalattal rendelkező, alap- és középiskolás szlovák szakos pedagógusok vannak jelen. Ki kell egészíteni egyetemi oktatókkal, akik nyelvészként ráéreznek a lényegre. Úgy gondolom, vannak olyan módszertani központok, ahol mindezt össze lehetne hozni, és el lehetne indulni ezen az úton” – mondta portálunknak Szigeti László.