RÉVKOMÁROM. Ma elkezdődött az írásbeli érettségi vizsgák sorozata, amely a szlovák tannyelvű intézményekben csütörtökön, a magyar és ukrán tannyelvűekben pénteken zárul.
A révkomáromi Selye János Gimnáziumban és az Ipari Középiskolában érdeklődtünk a vizsgáztatás menetéről. A szigorú előírások betartását bizonyítja az is, hogy a vizsgalázban égő diákokat csak az írásbeli megkezdése előtt fényképezhettük, később már egy pillanatra sem engedték be a tantermekbe az újságírókat.
Reggel Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója további tanintézmények direktoraival az Érsekújvári Körzeti Hivatalban vette át a borítékokba zárt teszteket. Távollétében Édes Erzsébet igazgató-helyettes portálunknak elmondta, ebben a tanévben összesen 141 diák érettségizik náluk. Ma délelőtt szlovák nyelvből és irodalomból tesztelik a diákokat, délután pedig a kisorsolt témák szerinti fogalmazások megírása zajlik majd.
"Szerdán írnak idegen nyelvből. 103-an az angol, 38-an pedig a német nyelvet választották. A törvénymódosítás szerint idén már valamennyi gimnazistának a B2-es, azaz emelt szintű vizsgán kell megfelelnie" - mondta Édes Erzsébet.
Csütörtökön gimnáziumukban matematikából írásbelizik 58 diák. "Nos, ezt a létszámot keveslem, mert szerintem a matematikai tudás is az alapműveltséghez tartozik, ezért kötelezővé kellene tenni a matematika érettségit is!" - mondta az igazgató-helyettes.
Édes Erzsébet a továbbiakban kifejtette, egyetért azzal a központi törekvéssel, hogy az idei írásbeliken az értő olvasásra helyezik a hangsúlyt. Sajnálatos, hogy a tizenévesek keveset olvasnak, a világhálón is rövidke üzenetekben kommunikálnak egymással, s emiatt szövegértelmezési gondokkal küszködnek. "Gyakran tapasztalom, hogy míg a matematikai egyenleteket könnyebben megoldják, a szöveges példákkal sokkal nehezebben boldogulnak. Az irodalom órákon a magoltatás helyett nagyobb hangsúlyt kellene helyezni a szövegértelmezésre" - szögezte le.
A vizsgabizottság főelnöke a Marianum Egyházi Iskolaközpontból érkezett a Selyébe, de a megszigorított előírások szerint a gimnáziumból nem küldhetnek elnököt ugyanabba az intézménybe. A délutáni fogalmazásíráson pedig nem felügyelhet szlovák szakos pedagógus, nehogy szakmai segítséget nyújtson a diákoknak. Az írásbeli vizsgák után a borítékokba zárt teszteket futár viszi Pozsonyba, a diákok pedig csak röviddel a május 18-i ballagás előtt értesülnek a hivatalos eredményekről.
A gimnáziumi információkhoz Andruskó Imre igazgató hozzáfűzte: „A szlovákiai érettségi rendszer részben eltér a magyarországitól, s emiatt több végzősünk bizonyos tantárgyakból a magyarországi érettségi központokban önként tesz emelt szintű érettségi vizsgát. Az ottani érettségivel ugyanis többletpontok szerezhetők, amelyek növelik a magyarországi felsőfokú oktatási intézményekbe készülők felvételi esélyeit. Elsősorban azoknak érdemes e többletpontokat összegyűjteni, akik az államilag finanszírozott egyetemi helyekre kívánnak bejutni. Sajnos, azokból idén jóval kevesebb van, mint az előző években volt...“.
A vizsgáztatás szünetében mikrofonvégre kaptam Katona Vica negyedikes gimnazistát, aki örömmel újságolta: „Szlovák nyelvből a tanítási órákon írt próbatesztjeink sokkal nehezebbek voltak, mint a mai vizsgatesztek. Remélem, hogy a fogalmazási témákkal is hasonló szerencsénk lesz!“. Barátnői megjegyezték, előnyt jelentett, hogy a tesztek inkább az általános, nem pedig a lexikális ismeretekre összpontosítottak“.
Az Ipari Középiskolában összesen 164 negyedikes, köztük 120 a magyar és 44 a szlovák tannyelvű osztályokban írásbelizik. Vetter János igazgató tájékoztatása szerint a szakiskolákban tanulók választhattak az idegen nyelvbeli, alacsony B1-es és emelt szintű B2-es vizsga közül. Intézményükben szerdán angol nyelvből 109-en B1-es és 8-an B2-es szinten, német nyelvből pedig 45-en B1-es és ketten B2-es szinten mérettetnek meg. A másnapi matematika írásbelit a gimnazistáktól többen, összesen 105-en választották. Pénteken pedig a 120 magyar ajkú diákjuk bizonyíthatja, hogy a műszaki beállítottságú fiatalok is helytállnak az anyanyelvi vizsgán. |