Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

Oktatási-nevelési támogatás egy gombnyomásra 
Oktatási-nevelési támogatás egy gombnyomásra
Február hónapban valamennyi jogosult megkapja az oktatási-nevelési támogatást, nyilatkozta Répás Zsuzsanna. Pék László, az SZMPSZ elnöke megerősítette, hogy a Felvidéken is eljut a családok folyószámlájára a támogatási összeg.

Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai helyettes államtitkára a magyar közszolgálati televízió csatornáin sugárzott Kárpát-expressz c. műsorban elmondta, valamennyi határon túli magyar közösség esetében február végéig eljut a jogosultakhoz a támogatás. A támogatási rendszerben az a leglényegesebb változás, hogy az OTP bankban e célra megnyitott egyéni folyószámlára utalják a támogatási összeget. Pozitív változás az is, hogy a magyar óvodások szülei is igényelhették a támogatást, az alap- és középfokú iskolások valamint felsőoktatásban tanulók mellett. A státustörvényben megfogalmazott feltételnek kell megfelelniük: a kérelmükben azt kellett igazolniuk, hogy a szülőföldjükön magyar nyelven, vagy a magyar kultúra tárgyában folytatnak tanulmányokat.
Az elmúlt év májusában meghirdetett "Szülőföldön magyarul" pályázat lebonyolítása Muravidéken, Kárpátalján és a Vajdaságban 2011-ben már befejeződött, Romániában és Szlovákiában azonban különösen bonyolult a támogatottak nagy száma miatt, ennek ellenére nem húzódik el jobban, mint a korábbi években.
Az államtitkár asszony szerint az új rendszernek köszönhetően ezután már a meghirdetéstől számított néhány hónapon belül, „egy gombnyomásra” lebonyolítható a pályázati igények kielégítése, a magyar kormány célja, hogy a 2012 évre járó nevelési, oktatási , valamint tankönyv és taneszköz támogatás 2012 június végéig eljusson a családokhoz.

Mint ismeretes, a legnagyobb változás Szlovákiában történt, ahol először jut el a támogatás közvetlenül a családokhoz, és nem a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének az intézmények mellett működő alapszervezetein keresztül történik a felhasználása. A Pázmány Péter Alapítványtól a pályázat lebonyolítását a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége vette át.

Pék László, a pedagógusszövetség elnöke portálunknak elmondta, a mintegy 43 ezer igénylő közül 39 ezer támogatott még 2011 őszén megkapta a támogatást, a többi jogos igénylőnek járó összeg pedig biztosan megérkezik 2012 február végéig az egyéni folyószámlákra. Folyamatosan tartják a kapcsolatot a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. munkatársaival és az OTP Bankkal. Néhány esetben, amikor a középiskolát látogató tanuló már betöltötte a 18. életévét, egyéni elbírálásra volt szükség, hiszen a törvény „kiskorú” támogatottakra vonatkozik, de a pályázat lebonyolítói nem szeretnék, ha a támogatástól elesnének azok, akik a tanév folyamán érik el a felnőtt kort. Volt olyan pályázat is, amely kiegészítésre szorult, mára ez is megtörtént. Pék László szerint nagy szervezési munkát igényelt, hogy az érintetteknek több mint 90 százaléka benyújtotta egyéni pályázatát, és kezdetben nem volt zökkenőmentes a nagyszámú egyéni folyószámlák megnyitása sem. Ettől a tanévtől kezdve azonban sokkal egyszerűbb lesz a pályázatok lebonyolítása, hiszen a kezdeti nehézségek már nem fognak megismétlődni. Mivel a szülők a támogatást közvetlenül használják fel, nincs szükség az időigényes elszámolásra, a szülő belátására van bízva, mire költi a magyar állam hozzájárulását a gyermekek oktatási költségeihez.
Pék László megerősítette azt az információnkat, hogy a Pázmány Péter Alapítvány kuratóriuma leváltotta Zsille Bélát, az alapítvány ügyvezetőjét, és helyébe Bondor Veronikát nevezte ki.
Tegyük hozzá, a döntés eredményeképpen várható, hogy a Pázmány Péter Alapítvány tulajdonát képező, magyar állami közpénzből felépített irodaház is a közösséget fogja szolgálni, és nem lesznek a magyar szervezetek kiszolgáltatva az ügyvezető kicsinyes bosszújának.
A Pázmány Péter Alapítvány ugyanis az alatt az időszak alatt, amíg az oktatási-nevelési támogatást bonyolította, és ez jelentős bevétellel járt, egy irodaházat épített fel Galántán, ennek kezelése továbbra is a tulajdonos jogkörébe tartozik. Mint ismeretes, az alapítvány kuratóriuma a pedagógusszövetség és a szülői szövetség által paritásos alapon delegált tagokból áll, és az alapítvány alapszabályából következően szinte lehetetlen a kuratórium összetételének megváltoztatása, mert a tagok önmagukat többségi szavazással korlátlan ideig megerősíthetik.
Mikor a magyar kormány meghozta azt a döntést, hogy a Pázmány Péter Alapítványtól a Pedagógusok Szövetségéhez delegálja a támogatások lebonyolítását, a kuratórium azon tagjai, akiket ez érzékenyen érintett, az ügyvezetőn keresztül sakkban tartották a házban működő, vagy működni vágyó valamennyi szervezetet. A pedagógusok szövetsége által delegált tagok nem tudták érvényesíteni az elképzeléseiket, és az egész szlovákiai magyar közösségre nézve is romboló hatású volt, hogy éveken keresztül csak a belső vitáktól volt hangos az alapítvány háza tája. Most reménykedhetünk abban, hogy ez megszűnik, és közösségi célokat fog szolgálni a magyar adófizetők pénzéből felépített galántai irodaház.

 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::