Bemutatkozik a nyitrai Közép-európai Tanulmányok Kara
A 2012/2013-as tanévben 8 alapképzés, 5 mesterképzés és 2 doktori képzés várja az érdeklődőket a nyitrai Közép-európai Tanulmányok Karán. 2012. február 16-án kerül megrendezésre a nyílt nap.
A nyitrai Közép-európai Tanulmányok Kara 8 alapképzésre, 5 mesterképzésre és 2 doktori képzésre hirdet felvételit, azon diákok számára, akik a pedagógia, a kultúra, a közigazgatás és az idegenforgalom különböző területein szeretnének gyakorlott szakemberként elhelyezkedni.
A fakultás folyamatosan bővülő tanulmányi programjai a többciklusú bolognai rendszer mintája alapján három képzési szintet foglalnak magukba: bakkalaureátusi (Bc., alapképzés), magiszteri (Mgr., mesterképzés) és doktori képzés (PhD), melyek tanári és nem tanári programokat is magukba foglalnak. A képzések mellett lényeges hangsúly helyeződik a hazai és külföldi egyetemekkel, kutatóintézetekkel, állami és civil szervezetekkel folytatott kutatói munkára is.
A képzési programokat a karon működő három intézet (Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet, Nemzeti és Nemzetiségi Kultúrák Intézete, Természettudományi és Informatikai Intézet) és két tanszék (Areális Kultúrák Tanszéke, Óvodapedagógus- és Tanítóképző Tanszék) biztosítja.
A karon Óvodapedagógiai (BA), illetve Tanítói (MA) képzésben részesülhetnek azok, akik óvodákban, diákklubokban és egyéb, gyermekekkel foglalkozó kétnyelvű (magyar-szlovák) intézményekben szeretnének elhelyezkedni. A Magyar nyelv és irodalom – szakpárosításban (tanári BA, MA) is garantál, ahol a hallgató nyelv- és irodalomtudományi tudását bővíti, s megszerzett pedagógiai ismereteinek köszönhetően tanári pályán, esetleg a kulturális és művészeti tevékenységben egyéb területein is elhelyezkedhet. A Fordító- és tolmácsképzés: Magyar nyelv és kultúra szakpárosításban (BA és MA) azon hallgatóknak ajánlott, akik a mű- és szakfordítás, illetve a tolmácsolás elméleti ismereteinek elsajátítását preferálják, s magyar-szlovák, szlovák-magyar fordítókként szeretnének dolgozni. A Magyar-szlovák kétnyelvű ügyvitelszervezés (BA) egy újonnan akkreditált program, mely felsőfokú magyar-szlovák kétnyelvű ügyvitelszervezői és asszisztensképzést jelent. A Finnugor tanulmányok (BA) ideje alatt a hallgatók az uráli nyelvcsalád nyelveivel, az uráli nyelveket beszélő népek történelmével és kultúrájával ismerkednek meg, s a szociolingvisztika alapkérdéseivel is foglalkoznak. A Hungarológia (BA és MA) szak a magyar nyelv és kultúra (Közép-)Európában és a finnugor világban elfoglalt helyének kérdését helyezi a középpontba. A Cseh nyelv és kultúra (BA) végzősei tolmácsként és fordítóként, valamint nemzetközi intézményekben, közigazgatási szervezetekben, művelődési intézményekben helyezkedhetnek el. A Közép-európai areális kultúra (BA és MA) a közép-európai régió kultúrák közti kapcsolatok kérdéseire összpontosít. Az emberi társadalom és kultúra, a nemzetiségi kultúrák problémáival foglalkozik.
A KETK-en két doktori képzés van akkreditálva, a Hungarológia és A magyar nyelv- és irodalomtanítás oktatáselmélete.
A képzések mellett lényeges hangsúly helyeződik a hazai és külföldi egyetemekkel, kutatóintézetekkel, állami és civil szervezetekkel folytatott kutatói munkára is. A nemzetközi kapcsolatok kiépítésében az Erasmus szerződés megkötése volt fontos lépcsőfok, melynek köszönhetően a diákok többek között Csehországban, Észtországban, Magyarországon, Hollandiában és Németországban is részt vehetnek részképzéseken.
A KETK szeretettel várja az érdeklődőket a 2012. február 16-án megrendezésre kerülő Nyílt napokra, ahol találkozhatnak a jelenlegi diákokkal, beszélhetnek velük eddigi tapasztalataikról, és részletes áttekintést nyerhetnek a tanulmányi programokat illetően.
A tanulmányi lehetőségekről bővebb információkat az alábbi elérhetőségeken találhatnak: