Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

Mennyit ér a diploma? - A tanár keres legrosszabbul Szlovákiában  
Mennyit ér a diploma?
POZSONY. Szlovákia főiskolái és egyetemei évek óta „futószalagon gyártják“ a diplomásokat. Évente 70 000 fiatal végzős kerül ki a főiskolákról, ezek 34 százaléka nem tud elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Az, hogy valakinek diplomája van, nem garancia arra, hogy nagyszerű munkát talál. A fiataloknak a "nemajnasalame" projekt segíthet eldönteni, mit kezdjenek az életükkel.

A Szlovák állam támogatja a főiskolások és egyetemisták képzését, a statisztikai kimutatások szerint azonban a végzősök harmada csak olyan állást talál magának, amelyhez elegendő lett volna számára a középiskolás végzettség is. Az oktatási minisztérium a kevéssé hatékony szakok kiszűrésére a diplomások munkaerőpiacon való érvényesülésről statisztikát készíttet az egyetemek bevonásával.

A téma aktuális, mert a középiskolák végzőseit sürgeti az idő: az elkövetkezendő hetekben be kell adniuk jelentkezőlapjaikat a főiskolákra, amennyiben a felsőfokú végzettség megszerzését tűzik ki maguk elé célul. Az ő döntésüket segíti a 2011 őszén indult „nemajnasalame” projekt. Ez arra próbál rámutatni, hogy át kell gondolni Szlovákia oktatási rendszerét. Megvalósítói a pénzügyi tárca mellett működő Gazdaságpolitikai Intézet (IHP) és a ProAct People munkaközvetítő iroda. Szórólapokkal és modern honlappal szólítják meg elsősorban azokat a középiskolás fiatalokat, akik döntés előtt állnak jövőjüket illetően. A portál többek között adatokat közöl arról, hogy mennyit keresnek egyes szférákban az abszolvensek és milyen arányban nőhet a fizetésük.

A projekt készítői rámutatnak, hogy míg három éves gyakorlat után egy tanár csak 559 eurót keres, addig egy projektmenedzser már 1207-et. A statisztikák szerint évek óta a legrosszabb választásnak a tanári szakma tűnik.

Munkaközvetítő irodák és a munkaügyi hivatal kimutatásaira támaszkodva bemutatják a fiataloknak, hogy mik a mai munkaerőpiac fő követelményei. Rámutatnak arra a tényre, hogy nem kell feltétlenül titulussal rendelkezni egy jövőbeli jó munkahely eléréséhez. „Követni kell a statisztikákat és nem azokat a szakokat kell választani, amelyek jelenleg „divatosak”, hanem azokat, amelyeknek az abszolvenseire kereset lesz a jövő munkaerőpiacán”- mondja az IHP oktatásért felelős részlegének menedzsere, Lucia Kleštincová.

A projekt készítői a legtöbb szlovákiai középiskolákba eljuttatták a szórólapjaikat, de a www.nemajnasalame.sk honlapon is bőséges információ szerezhető a jövő munkaerőpiacáról. A weboldalon olyan emberek szólalnak meg, akik sok mindent elértek az életben azzal, hogy jól választották meg hivatásukat.

A projekt készítői a Szlovák Tudományos Akadémia szakembereinek véleményét is kikérték arról, melyek lesznek a jövő „menő“ szakmái. A prognózisok arra utalnak, hogy a karrier-tanácsadókra, autószerelőkre, gépészekre, elektrotechnikai szakemberekre, technikusokra, befektetői tanácsadókra, IT szakemberekre lesz leginkább szükség a jövőben. A humán tudományok képviselői erősen háttérbe szorulnak majd.

 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::