Felvidéket Gyulán Kovács Anna (DSz), Sebők Bereniké (DSz), Škoda Máté (Kom.), Zilizi Kristóf (Pozsony), Doboš Tímea (Ipolyság), Tóth Flóra (Kassa), Ruszó Ivett (Rsz), Zsabka Regina (Galánta), Zagyi Boglárka (Rsz), Balogh László (Nagymegyer), Varga Krisztina (Nagymegyer) képviselheti.
A nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának Magyar nyelv- és Irodalomtudományi Intézete és a Gramma Nyelvi Iroda ebben a tanévben is közösen szervezte meg a szlovákiai magyar tannyelvű középiskolák számára az Implom József Középiskolai Helyesírási Versenyt 2012. január 20-án, Nyitrán.
A felvidéki forduló 2 kategóriában zajlott. A gimnazisták kategóriájában 26 diák, a szakközépiskolások kategóriájában pedig 6 diák mérte össze erejét a következő városokból: Pozsony, Dunaszerdahely, Komárom, Ipolyság, Rimaszombat, Galánta, Nagymegyer, Kassa, Tornalja, Érsekújvár, Zselíz, Ógyalla és Királyhelmec.
„A Nyitrára a távolabbi régiókból érkezettek számára szállást biztosítottak." – kezdte beszámolóját Zilizi Kristóf pozsonyi versenyző. „A verseny maga a regisztráció után, kilenc órától vette kezdetét a Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Karának épületében. Először Szabómihály Gizella, a Gramma Nyelvi Iroda vezetője szólt a versenyzőkhöz. Őt követte az egyetemen oktató Vancsóné Kremmer Ildikó és Sándor Anna professzor asszonyok köszöntője. Hangsúlyozták mindketten beszédükben, hogy nagy öröm számukra, hogy sikerült az ezévi vetélkedőt színvonalasabbá és olyan helyre tenni, ahol a versenyző diákok betekintést nyerhetnek esetleges jövendőbeli tanulmányaik helyszínére, hogyan is működik ott a magyar nyelvű egyetemi oktatás. Fél tíztől ugyanitt írtuk a tollbamondást, amelynek szövege szintén a verseny jubileumi évfordulójához kapcsolódott. A tollbamondás Magyarországon CD-ről volt hallható, Menyhárt József tanár úr volt a CD hangja. Az egész verseny ideje alatt a JUGYIK, azaz a Juhász Gyula Ifjúsági Klubbal rendelkező magyar egyetemisták segítségével büfé üzemelt. A tesztlap kidolgozására egy órányi időnk volt, így délig mindennel végeztünk. Amíg a diákok versenyeztek, addig kísérő, felkészítő tanáraik számára előadások voltak többek közt a helyesírás tanításáról, funkcionális nyelvészetről, anyanyelvi oktatásról, a helyesírási alapelvekről az oktatás szemszögéből és volt egy Érdekes mondattan című előadás is. Az előadók közt volt Sándor Anna professzor asszony, az ELTE-ről Laczkó Krisztina, az Osiris Helyesírás I. egyik szerkesztője, Kugler Nóra és Tolcsvai Nagy Gábor egyetemi tanár. Déli 12 óra és egy között elmentünk ebédelni a Zobor Kollégiumba, majd, amint azt már az előbbiekben írtam, betekintést nyerhettünk a Közép-európai Tanulmányok Karára, megnéztük a magyar tanszék hallgatóinak új előadótermeit. Eredményhirdetés előtt még elmondta az egyik jelenlévő budapesti nyelvészprofesszor asszony, hogy melyek voltak a leggyakrabban előforduló hibák, három órától pedig következett a gyors eredményhirdetés és a díjak, oklevelek átadása, amit Komzsík Attila dékán úr tett meg." – számolt be a Felvidék.ma-nak Zilizi Kristóf, aki a versenyen 4.helyen végezett. Gimnáziumi évei során minden alkalommal eredményesen vett részt a versenyen. „A végső Kárpát-medencei megmérettetésre Gyulán kerül sor, ahová Felvidékről 10 diákot hívnak majd meg a február utolsó hétvégéjén megrendezendő fordulóra, amin én idén negyedszer és - sajnos - utoljára vehetek részt. Hálás köszönet mindezért a négy évért felkészítő tanárnőmnek, Kulcsár Mónikának." – tette hozzá Zilizi Kristóf.
A mára már Kárpát-medencei méretűvé terebélyesedett versenyt 1988-ban indította el a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium magyar szakos pedagógusa, Szabóné Nagy Magdolna. Az első években a verseny csak Békés-megyére terjedt ki, öt év múlva azonban már határon túli magyar középiskolások részvételével tartották a döntőt. 1992-ben fontos dátum a verseny történetében: egyrészt a korábban „névtelen" verseny Implom József nevét vette fel, másrészt Szlovákiában ebben az évben szerveztük meg az első versenyt (Galántán), amelynek győztese részt is vett az első Kárpát-medencei döntőn. Idén itt a Felvidéken 20. alkalommal rendezték meg a versenyt, az iskolai fordulókat december 6-án tartották a felvidéki középiskolákban, majd január 20-án került sor - ezúttal Nyitrán - az országos döntőre, egy időben az anyaországi regionális fordulókkal.
Az idei versenyen az elérhető pontszám 200 volt, a gimnázium kategóriában 169 pont (84%-os eredményesség), a szakközépiskola kategóriában 153 pont (76%) volt az átlagpontszám. 90%-nál jobb eredményt ért el a gimnazista diákok közül 19 diák. - adta hírül a verseny honlapja.
Az I. kategóriában (gimnáziumok) a versenyt Kovács Anna (Dunaszerdahelyi Magángimnázium) nyerte, második helyen végzett Sebők Bereniké (Vámbéry Ármin Gimnázium, Dunaszerdahely), harmadik lett Škoda Máté (Selye János Gimnázium, Komárom).
A II. kategória (szakközépiskolák) győztese Varga Krisztina, a második helyezett Frievald Bianka lett (mindketten a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia diákjai), a harmadik helyen Horváth Kitti (Ógyallai Építőipari Szakközépiskola) végzett.
A február végén Gyulán megrendezésre kerülő Kárpát-medencei döntőbe az I. kategória első tíz helyezettjét és a II. kategória első helyezettjét jelöljük, azaz az említett versenyzőkön kívül a gyulai döntőben valószínűleg részt vehet Zilizi Kristóf (Pozsonyi Magyar Gimnázium), Doboš Tímea (Ipolysági Magyar Gimnázium), Tóth Flóra (Márai Sándor Gimnázium, Kassa), Ruszó Ivett (Tompa Mihály Református Gimnázium, Rimaszombat), Zsabka Regina (Kodály Zoltán Gimnázium, Galánta), Zagyi Boglárka (I. Krasko Gimnázium, Rimaszombat) és Balogh László (Corvin Mátyás Gimnázium, Nagymegyer). A felsorolás is mutatja, hogy e tekintetben iskoláinkban a magyarnyelv-oktatás színvonala kiegyenlített.
A Kárpát-medence-i döntő február 24-25-én kerül megrendezésre Gyulán, Implom József szülővárosában. A névadó Implom József (1889. szeptember 23. – 1979. augusztus 24.) gyulai múzeum- és iskolaigazgató, az utolsó polihisztorok egyike volt. Felvidékből, Erdélyből, Vajdaságból és Kárpátaljáról – összesen kb. 120 diák vesz majd részt ezen a versenyen. Felvidéket 10 diák képviseli, a nyitrai forduló első tíz helyezettje.
Akik Felvidéket képviselhetik:
1. Kovács Anna - Magángimnázium, Dunaszerdahely, 186,5 pontszámmal, felkészítő Horváth Péter
2. Sebők Bereniké - Vámbéry Ármin Gimnázium, Dunaszerdahely, 184,5 pontszámmal, felkészítő Kiss Ágota
3. Škoda Máté - Selye János Gimnázium, Komárom, 183 pontszámmal, felkészítő Kustyán Ilona
4. Zilizi Kristóf - Pozsonyi Magyar Gimnázium, 180,5 pontszámmal, felkészítő Kulcsár Mónika
5. Doboš Tímea - Ipolysági Magyar Gimnázim, 180 pontszámmal, felkészítő Német Henrietta
6. Tóth Flóra - Márai Sándor Gimnázium Kassa, 180 pontszámmal, felkészítő Bodon Andrea
7. Ruszó Ivett - Tompa M. Református Gimnázium, Rimaszombat, 176,5 pontszámmal, felkészítő Majercsík Mária
8. Zsabka Regina - Kodály Zoltán Gimnázium, Galánta, 175,5 pontszámmal, felkészítő Bergendi Mónika
9. Zagyi Boglárka - I. Krasko Gimnázium, Rimaszombat, 173 pontszámmal, felkészítő Együd Edit
10. Balogh László - Corvin Mátyás Gimnázium, Nagymegyer, 173 pontszámmal, felkészítő Mészáros Ilona
11. Varga Krisztina - Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia, 172 pontszámmal, felkészítő Papp László
A versenyzőknek gratulálunk, s a Kárpát-medencei megmérettetésen is sok sikert kívánunk.
Fotót beküldte: Tóth Mónika, Kassa |