POZSONY. Egyelőre csak pótmegoldásként jöhetnek számításba a világhálóra feltöltött tankönyvek; nem fogják a hazai oktatás gondjait megoldani– mondta portálunknak Simon Attila történész, tankönyvíró. Hasonlóan vélekedik Morvay Katalin, a pozsonyi Duna utcai MTAG igazgatója, aki szerint a világhálóra feltöltött tankönyvek elsősorban a tanárnak nyújtanak fogódzót.
Pótmegoldásként jól jöhet a digitalizált tankönyv, de a papíralapú tankönyvet nem pótolhatja – mondta a Hírek.sk-nak Simon Attila, a nagy sikerű történelem tankönyv-sorozat társszerzője, a Selye János Egyetem tanszékvezető tanára. Simon ugyanis nem gondolja, hogy hatékonyabban lehet tanulni az internet segítségével, hiszen a figyelem elkalandozhat. De nemcsak tanulni, tanítani is hatékonyabban lehet, ha a tanuló és tanár papíralapú tankönyvet „forgat, amikor közösen olvasnak valamilyen forrás szemelvényeket a tankönyvből vagy közösen oldanak meg feladatokat“.
Ez persze nem azt jelenti, hogy az internetnek és az elektronikus feldolgozásoknak nincs helye az oktatásban, tette hozzá Simon, ellenkezőleg, csak nem biztos, hogy a tankönyv szögeket kell ezekkel helyettesíteni. „Olyan interaktív feladatokat kellene inkább az interneten megjeleníteni, amelyek kiegészítik a tankönyvet.
Morvay Katalin, a pozsonyi Duna utcai MTAG igazgatója portálunknak elmondta, tanulmányozták a honlapot, és megállapították, hogy azok a tankönyvek, amelyeket már feltöltöttek fizikailag is megtalálhatók az iskolában. Hozzáfűzte azonban, hogy mindenképpen új kihívás lesz tanárnak, diáknak egyaránt, ha felkerülnek a hiányzó tankönyvek is világhálóra.
„És kihívás az iskola számára is, mert ahhoz, hogy a digitalizált tartalmakból tanítsunk, minden osztályban kell lennie legalább vetítőnek és számítógépnek, de mi még itt nem tartunk“ – hangsúlyozta az igazgatónő, aki szerint a honlap mostanság elsősorban a tanároknak nyújt eligazítást a tankönyvek világában.
A Hírek.sk azt is megkérdezte Simon Attilától, hogy mikor várható a harmadikos, a 20. századról szóló történelem tankönyv. A minisztérium hat hónappal ezelőtt hozott döntése szerint ismét használhatók az oktatásban a Simon-Kovács tankönyvek, és a sorozat folytatásra is konkrét ígéret hangzott el a tárca részéről.
„Most ott tartunk, hogy várjuk az ígéret valóra válását. A mai napig azonban nem hangzott el a tárca részéről a konkrét felkérés a tankönyv megírására“ – fejtette ki Simon. A történész ezt azzal magyarázza, hogy az oktatási minisztérium feltehetően a választások miatt húzza az időt, ugyanakkor nem lehet tudni, milyen esély van az új magyar tankönyv megjelentetésére a választások után! „Noha a harmadikos történelem tankönyv már meg van hirdetve és az iskolák megrendelhetik, mi még azonban el sem kezdtük írni“ - tájékoztatta portálunkat Simon.
Amint arról hírt adtunk,bő egy hónapja működik az eaktovka.sk, amelyet a tankönyvhiány megoldására hozott létre az oktatási tárca. A tervek szerint 221 reformtankönyv kerül fel a világhálóra, közülük 83 magyar tankönyv lesz. Ha valaki most kinyitja a honlapot, a címoldalán négy tankönyvet lát, abból kettő magyar. Az egyik az alapiskolák 8. osztályai illetve a nyolcosztályos gimnáziumok harmadik osztályai számára készült történelemkönyv, amely fordítása a szlovák tankönyvnek. A címoldalon látható másik tankönyv a hároméves szakközépiskolák harmadik osztályai számára készült magyar irodalom, hazai magyar szerzők, tankönyvírók munkája. |