GALÁNTA. Országszerte tárt karokkal várják az alapiskolák a beiratkozó gyerekeket. Míg Zoboralja kisiskolái harcot folytatnak Nyitra elszívó hatása ellen és próbálják megnyerni a szülők bizalmát, addig a Mátyusföldön nem küzdenek hasonló problémával az általános iskolák, a magyar szülők ragaszkodnak hozzájuk.
A nádszegi alapiskola igazgatóhelyettese, Pint Szabolcs portálunknak elmondta, a szülők elégedettek a helyi iskolában folyó oktatással. A Nádszegi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola egy épületen osztozik a helyi szlovák általános iskolával. Pint Szabolcs szerint ez itt egyáltalán nem negatív előjelű, nem jellemző, hogy a helyi magyar szülők a szlovák iskolába adták volna gyermekeiket. Elmondása szerint a szlovák iskola inkább a környék falvainak szlovák gyermekeit gyűjti össze és még így is jóval kevesebben vannak.
Nádszegen február elseje a beiratkozás napja. 30-33 gyereket várnak. Az igazgatóhelyettes szerint ez kimagaslóan jó eredménynek számít. Jelenleg 15 diák látogatja az intézmény első osztályát. Az iskolaérett gyerekeket már az óvodában megszólítják különböző kultúrműsorok keretében. A beiratkozás napján bábjátékkal várják a leendő elsősöket.
Az alsószeli alapiskola igazgatónője, Katona Andrea sem tapasztalta a városok elszívó hatását. „Az alsószeliek annyira összetartóak, hogy már csak ezért sem adnák más iskolába gyermekeiket” – mondta a Hírek.sk-nak. Az alsószeli kisiskola komoly múlttal rendelkező intézmény, a helybeliek bíznak a képzés eredményességében.
A faluban működik egy szlovák tannyelvű alapiskola is, amely évek óta harcot folytat a fennmaradásáért. Jelenleg is csak húsz gyerekük van, míg a magyar iskola 46-os létszámmal rendelkezik. Az igazgatónak pozitívak a tapasztalatai: nem jellemző, hogy a helyi magyar szülők szlovák iskolába adnák gyerekeiket.
Katona Andrea igazgatónő portálunknak elmondta, január 26-án balázsolni mennek az iskola tanulóival. Végigjárják azokat a házakat, ahol „beiratkozás korú” gyermekek vannak és személyesen hívják meg őket a február 1-i beiratkozásra. Míg a szülőknek bemutatják az iskolát, a leendő elsősök játékos foglalkozásokon vesznek majd részt.
A Felsőszeli Széchenyi István Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatóhelyettese, László Ildikó is megerősítette a trendet: iskolájukba többnyire helybeli gyerekeket íratnak be, idén 25 elsőst várnak.
A Kodály Zoltánról elnevezett galántai magyar alapiskola igazgatónője, Oláh Hajnalka a minőséges oktatás híve. A Hírek.sk kérdésre elmondta, nem folytatnak külön reklámkampányt, a legjobb reklámot mindig az elért eredmények jelentik. Ezeket az iskola honlapján teszik közzé.
Galántán az első osztályba február 9-én és 10-én lehet beíratni a gyerekeket, akiket ünnepi műsorral és kézműves-foglalkozásokkal várnak az iskola napközijében. Májusban nyílt napot tartanak majd a beíratott elsősök részére, akkor betekintést kaphatnak a tanítás menetébe is. Az igazgatónő elmondta, 19 gyermeket várnak a galántai magyar óvodákból, 4-et a helyi szlovák óvodákból, akik szintén magyar nemzetiségűek. Arról, hogy hányan jönnek a környező falvakból, nem készítettek előzetes felmérést.
Galánta többségében magyarlakta város, s az igazgatónő tapasztalatai szerint nem a szlovák iskola érdeme, hogy néhány magyar szülő nem anyanyelvi oktatási intézménybe adja gyermekét. „Ezekben a szülőkben sajnos még mindig él a beidegződés, hogy szlovák iskolával jobban érvényesül a gyereke. Az anyanyelvi oktatás szükségességéről nehéz őket meggyőzni. Véleményük legfeljebb akkor változik meg, ha észreveszik, hogy az anyanyelvi képzésben részesülő gyerekeknek jobbak az eredményeik, szélesebb látókörűek”- mondta portálunknak Oláh Hajnalka.
|