Az ország egész területéről érkeztek diákok és tanárok arra az országos irodalmi versenyre és továbbképzésre, melyet a nyitrai Közép-európai Tanulmányok Karán működő Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet, valamint az Arany A. László Polgári Társulás szervezett. A KETK felújított épületében zajló Legere Irodalmi Verseny a szlovákiai magyar nyelv- és irodalomoktatáshoz kapcsolódó, középiskolásoknak szóló rendezvények között hiánypótló szerepet töltött be, hiszen az első országos szervezésű irodalmi tanulmányi versenyként került megrendezésre.
A többfordulós versenyen Kosztolányi Dezső halálának 75. évfordulójára emlékeztek a résztvevők. A felkészülés elősegítése érdekében az intézet tanárai, Benyovszky Krisztián és Rigó Gyula előadásokat tartottak a jeles nyugatos költészetéről, regényeiről és novelláiról, Petres Csizmadia Gabriella és Brutovszky Gabriella pedig interaktív szövegelemzési gyakorlatokkal készítették fel a diákokat. A megmérettetésre a második és a harmadik fordulón került sor, melynek során a résztvevő húsz csapat, vagyis hatvan diák egy-egy tesztlapot töltött ki az elhangzott előadások és házi olvasmányok áttanulmányozása alapján. Az utolsó forduló kuriózumaként szerepelt, hogy a tesztlap kitöltésén kívül valamennyi csapat egy-egy prezentációt mutatott be az író-költő személyiségéről vagy valamelyik számukra kedves művéről. Ez a feladat lehetőséget nyújtott a résztvevők személyes bemutatkozására, előadói készségük gyakorlására, kreativitásuk megmutatására. Ahogy Benyovszky Krisztián a verseny értékelése során fogalmazott, több csapat egyetemi színvonalú munkát hozott magával, ami a versenyzők alapos felkészültségéről és lelkességéről tanúskodott. A prezentációkat az intézet tanárai, Sándor Anna, Polgár Anikó, Hoboth Katalin és Benyovszky Krisztián, illetve a tavalyi tanév irodalmi TDK-verseny győztesei, Farkas Márta és Gál Andrea értékelték, a feladatlapokat pedig Polgár Anikó, N. Tóth Anikó, Benyovszky Krisztián, Brutovszky Gabriella, Petres Csizmadia Gabriella és Rigó Gyula javította.
A rendezvény érdekességei közé tartozik, hogy nem csupán a diákokra, de a felkészítő tanárokra is odafigyeltek a szervezők. A Kosztolányi-életművet bemutató előadásokon túl a pedagógusok szakmai továbbképzésen vettek részt a magyar nyelv- és irodalomtanítás módszertanához kapcsolódóan, melyet Pentz Anna Mária, Vančo Ildikó és Tolcsvai Nagy Gábor tartottak. Az egyes szemináriumok egyrészt a modern didaktikai eljárások gyakorlataiból nyújtottak ízelítőt, másrészt a tanítás tartalmának felülbírálását, új szempontokkal való kiegészítését vetették fel.
A novembertől januárig zajló verseny lebonyolításába és szervezésébe a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet irodalmárai és hallgatói is aktívan bekapcsolódtak. A verseny háziasszonya és koordinátora Bárczi Zsófia volt, a szakmai részt Benyovszky Krisztián garantálta, a feladatlapokat Brutovszky Gabriella, Petres Csizmadia Gabriella és Rigó Gyula állították össze. A rendezvény szervezői a Bethlen Gábor Zrt. támogatásának köszönhetően az első tíz regisztrált csapat teljes útiköltségét téríteni tudták. A Kalligram, AB-Art, Madách Posonium kiadóknak köszönhetően valamennyi résztvevő könyvjutalomban részesült, az öt legjobb csapat pedig a könyvcsomagon felül az intézet egyik hallgatója, Gál Andrea saját kezű ajándékait is hazavihette.
A dobogós helyeken az ország két végvára szerepelt: az 1. és 2. helyezést a pozsonyi gimnázium tanulói szerezték meg Demcsák Edit felkészítésében, a 3. helyen a nagykaposi magán-szakközépiskola diákjai végeztek, Pankovics Andrea felkészítésében. A két legjobb prezentációt készítő csapat szintén díjazásban részesült, ők a tornaljai gimnáziumot (felkészítő: Miko Attila), illetve a gútai egyházi gimnáziumot képviselték (felkészítő: Nagy Erika).
|