POZSONY. Az oktatási tárca új közvéleménykutatást indítana arról, hol és mennyiért helyezkednek el a főiskolák és egyetemek végzősei. A feladat elvégzésével az egyetemek rektorátusát bíznák meg.
Eugen Jurzyca, az oktatási tárca vezetője még a márciusi választásokig elrendelné az egyetemek és főiskolák rektorainak, hogy kövessék figyelemmel végzőseik érvényesülését a munkaerőpiacon és rendszeresen hozzák nyilvánosságra a begyűjtött adatokat. Egyben figyelmeztette az egyetemek vezetőségét, ha nem teljesítik a kérését, erőteljesebb nyomást gyakorol majd rájuk, esetleg újragondolja az adott oktatási intézmény állami támogatását.
Az oktatási tárca azt akarja kideríteni, visszatérül-e az egyetemisták képzésébe fektetett pénz. A minisztérium a Szociális Biztosító adatbázisát felhasználva korábban már ismertette, mennyit keresnek egyes főiskolák végzősei.
Évente körülbelül 70 000 diák szerez diplomát a felsőfokú oktatási intézményekben. A rektorok nem ellenzik a felmérést, de azt mondják, korlátozottak a lehetőségeik. „Van adatbázisunk és elméletileg e-mailben megkérdezhetnénk a volt diákjainkat, miként érvényesülésüknek, de úgysem válaszolnak az elektronikus levélre. Körbetelefonálni mindenkit anyagilag és emberileg megterhelő feladat lenne”- reagált az oktatási tárca felhívására a Szlovák Rektori Konferencia elnöke, Libor Vozár. Az államnak szerinte az adózási alapon keresztül kellene figyelemmel kísérnie az végzősök munkapiacon való érvényesülését.
Az oktatási tárca szerint nem baj, ha egy végzős nem azon a területen érvényesül, amelyre szakosodott, ha más szakterületen magasabb a fizetéshez jut. Problémának csak azt tartják, ha diplomájával nem tud érvényesülni és a munkaügyi hivatalban köt ki. |