RÉVKOMÁROM. Az önkormányzati üléseken időről időre visszatérő téma a Határőr Utcai SZTNY Alapiskola esetleges bezárása. Erre azonban mindeddig nem került sor. A városatyák legutóbbi ülésükön egyhangúlag elfogadták Anton Marek polgármester javaslatát, hogy újabb 26 ezer eurós támogatással éltessék tovább a jópár éve ráfizetésesen működő iskolát.
A városban 3 magyar és 3 szlovák tanítási nyelvű, önkormányzati fenntartású alapiskola működik (a negyedik magyar tannyelvű intézmény a Marianum Egyházi Iskolaközpont). A szlovák iskolák közül az egyik az 1893-ban emelt belvárosi épületben működik. Ez a Határőr Utcai AI, amely a normatív – fejkvótás rendszerben nem tudja fedezni a saját költségeit, ugyanis egyre alacsonyabb a tanulólétszáma. Egy főellenőri jelentés szerint az intézmény működése 280-as diáklétszám felett lenne kiegyenlített, ám ebben a tanévben csupán 166 tanuló látogatja.
Mivel az alapiskola ráfizetéses működtetése régóta a többi társintézmény normatívájának rovására történik, ezért az iskolaigazgatók többsége annak mielőbbi bezárása mellett voksolna. Felhívták az önkormányzat figyelmét: a veszteséges iskola iránti csökkenő érdeklődés egyik oka az lehet, hogy tanulói nem igazán érnek el jé eredményeket, a Kerületi Iskolaügyi Hivatal ranglistáján legutolsó a révkomáromi alapiskolák közül. A városatyák mindmáig mégsem döntöttek a megszüntetéséről annak tudatában, hogy a Szabadság utcai szlovák tannyelvű alapiskola 2008-ban történt bezárása politikai vihart kavart és fokozta a feszültséget a magyarok és a szlovákok között, s város ezt mindenképpen szeretné elkrülni.
Megoldás helyett tehát az önkormányzat elodázta a döntést: „mentőövként“ a legutóbbi testületi ülésen – Anton Marek polgármester javaslatára – egyhangúlag 26 ezer eurót szavazott meg a „fuldoklónak“, de ez az összeg csak év végéig elegendő. Olyan hosszútávú megoldásra lenne szükség, amivel a megrövidített alapiskolák igazgatói, az állásukat okkal féltő pedagógusok és a szülők is jól járnának.
Az ülésen négy alternatíva hangzott el, amelyek alapos átgondolásra és megvitatásra várnak.
A független képviselőként is munkálkodó Ondrej Gajdáč szerint ésszerű lenne az alapiskolát az általa irányított Šulek Gimnáziumba beolvasztani, s ez esetben az is megyei felügyelet alá kerülne. Ezt az ötletet a megye és a polgármester is támogatná, de a szülőkben ellenérzést vált ki az alap- és középiskolai oktatás sajátos ötvözetének kialakítása.
A másik megoldás szerint az intézmény bezárása után a másik két szlovák alapiskola venné át a tanulókat, de ez esetben a Határőr utcai pedagógusok elveszítenék az állásukat. Viszont a befogadó intézmények jól járnának, mivel a létszámnövekedéssel jelentősen emelkedne az éves állami támogatásuk. Harmadik lehetőségként szóba került a Rozmaring utcai Szabadidőközpont átköltöztetése a félig üres iskolaépületbe, de ez ellen a központ munkatársai tiltakoznak. További alternatívaként javasolták óvodai osztályok beköltöztetését a zárt, aszfaltozott udvarral is rendelkező, patinás épületbe.
Bár végső döntés még nem született, az már egyértelműnek tűnik, hogy a további pénzügyi injekciók megvonásával a többi – anyagiakban szintén nem bővelkedő – helybeli alapiskola nyerne. |