POZSONY. Sok újdonság vár az iskolákra. A miniszteri rendelet, melyet Eugen Jurzyca kiadott, lehetővé teszi, hogy az intézmények maguk állítsák fel a tanítási órák fontossági sorrendjét, az oktatási programjukhoz igazítva.
Maguk dönthetik el azt is, milyen hosszú gyakorlatokat, kirándulásokat, tanulmányutakat szerveznek, s azokat a diákok melyik évfolyamban abszolválják. Az igazgató jogköre lesz megszabni, egy-egy osztályban hány testi sérült gyereket besorolni, mert az új szabályozás szerint az ilyen osztályokban hátrányos helyzetű diákonként legalább 2-2 fővel csökkenteni kell a tanulói létszámot. Az intézmény dönti el – együtt az iskolatanáccsal -, hogy mikor kezdődjön a tanítás.
A rendelet megszünteti az iskolaépületek dologi-műszaki felszereltségére vonatkozó kötelezettségeket is. Mivel „a munka világa és a technika” tantárgyra mindössze háromórás oktatást ír elő az állami oktatási keretterv, az iskoláknak a tárca szerint nincs szüksége arra, hogy anyag-előkészítő terem, raktár, gyakorló konyha és iskolakert legyen hozzá. Ha az intézmény saját, választható programjába is beilleszti ezt a tantárgyat, akkor kell megteremteni az oktatásához szükséges feltételeket.
Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy az alsó tagozaton az osztály pedagógusán kívül más, képesített oktató is tanítson egyes tantárgyakat. S nem csupán a nevelési tárgyakat vagy az idegen nyelvet, mint azt a közoktatási törvény feltételezi, hanem bármely tantárgyat.
Megszűnik a szülő megalapozott belegyezésének szükségessége is a kirándulás kétnapos meghosszabbításához vagy a kiugróan tehetséges gyermek speciális besorolásához. A szülő beleegyezése akkor lesz szükséges, ha egyszerre több tevékenységről van szó.
Egyes jegyzőkönyvek és kimutatások megszüntetésével egyszerűbbé válik az iskola működtetése is. Az osztályokat újra jelölhetik mind római, mind arab számmal. |