POZSONY | A levelező tagozatos egyetemi hallgatóknak ősztől mélyebben kell majd a zsebükbe nyúlniuk, mint eddig. A jelképes összegű tandíj helyett valamennyien költségarányos térítést fizetnek majd, amely az évi 1000 eurót is meghaladhatja.
A Szlovák Műszaki Egyetem professzora, Ľubor Fišera a Pravda napilapnak azt mondta: a tandíj nem áll arányban az oktatás tényleges költségeivel, inkább a kereslet és a kínálat befolyásolja. „Nagyobb összeget olyan szakokon kérhetnek, amelyek iránt nagy az érdeklődés, mert ahol kevés a jelentkező, ott a magas tandíj tovább rontaná a helyzetet.”
Komoly összeget várhatóan a jogi, a menedzsment, a közgazdasági szakokon és a szociálismunkás-képzésben kérhetnek. Ezek az egyetemi szakok már eddig is drágábbak tartoztak.
A Konzervatív Intézet oktatási szakértője, Zuzana Zimerová szerint nem könnyű megítélni, megfelelő-e a tandíj összege. Ennek elbírálásához látni kellene, milyen minőségű a komplex képzés. Zimerová szerint nem tragédia, ha nő a tandíjak összege, mert a nagyobb költség egyfajta minőségi szűrőként is működhet. Kevesebb levelezős hallgató lesz olyan karokon és szakokon, amelyek alacsony színvonalon oktatnak.
Szlovákia esetében azonban a tandíjemelés másik – nem kívánatos – velejárója lehet, hogy az optimálisnál jóval lassúbb ütemben nő majd a felsőfokú végzettségűek száma. Jelenleg a növekedési ütem nem éri el a 20 százalékot sem, ami jóval elmarad az Európai Unióban kívánatos 40 százaléktól. |