SÁROSEPERJES | A kerületben mintegy 79 000 tanuló ül be az alapiskolák padjaiba szeptemberben, ami 2 500-zal kevesebb a tavalyinál. A létszámcsökkenés miatt két falusi kisiskola megszűnt, több helyen azonban még 8-20 tanulóval is fenntartják az osztatlan kisiskolát.
A megyében közel 9 000 elsős lesz. Az 50 speciális (kisegítő) iskolában 4 000 gyerek tanul majd. Az utóbbiak létszámát becslésre alapozza a tanügyi hivatal, a speciális iskolákban beíratás nincs, oda szülői vagy pszichológusi ajánlásra kerülnek a gyerekek, így az elsősök számát csak később ismerik meg a hatóságok is.
A létszámcsökkenés ellenére azonban vannak, lesznek a megyében krónikusan túlzsúfolt iskolák is, ahol a községek csak nehezen tudják biztosítani az oktatást, mert nincs elegendő tantermük. Főleg azok az önkormányzatok küszködnek gondokkal, ahol sok a roma lakos. Ezeken a településeken már eddig is két műszakban folyt a tanítás. S hiába ez a helyzet, évek óta nem tudnak változtatni rajta.
Jernyén /Jarovnice/ például mind a két alapiskola kétműszakos, a kapacitás azonban így sem elég, a diákok egy részét a községi kastély termeiben tanítják. Van a faluban kisegítő iskola is, de ott is kétműszakos az oktatás. Februárban 142 gyereket írattak be első osztályba, az osztályismétlőkkel együtt azonban 280 lesz a létszámuk. Vannak falvak, ahol négy különböző épületben oktatnak, két-két műszakban. Szeptemberben újabb öt településen lesznek kénytelenek többműszakos oktatást bevezetni, s ehhez még tantermeket bérelni is, hogy a gyerekek iskolába járhassanak.
A megyei tanügyi hivatal ismeri a problémákat, tudja, hogy fokozatosan ilyen helyzetbe kerülnek azok a kistelepülések is, amelyeken eddig alsó tagozaton, osztatlan kisiskolákban folyt a tanítás. Megoldást azonban nem tudnak ajánlani. |