Dunaszerdahely ipari zónájában, távol a város zajától, a Karcsai úton található a környék egyik legjobban felszerelt szakiskolája, a Műszaki Szakközépiskola.
Bár kicsit távol található a városközponttól, mégis könnyen megközelíthető. Reggelente ingyenes autóbuszjárattal juthatnak el ide a tanulóink, a tanítás befe-
jezése után, délután pedig óránként indul vissza az autóbusz az állomásra.
Tanintézményünk jelentős múltra tekint vissza, már a nyolcvanas években is
képeztünk szakmunkásokat az elektrotechnika és a nehézgépipar számára. Később a Komáromi Gépipari Szaktanintézet kihelyezett intézményévé váltunk. Amikor a társadalmi változások után lehetőség adódott, 1991-ben önállósultunk. Fő profilunk az elektrotechnikai és a gépészeti szakok, de az igényekre reagálva nyitottunk olyan szakmák felé is, mint a hentes, mészáros vagy a varrónő, sőt adminisztratív dolgozókat is képzünk. Kínálatunk az évek során egyre bővült, ma már a hároméves tanonclevéllel végződő szakmák mellett négyéves képzést is nyújtunk, illetve továbbképzésre is szakosodtunk, főképp az elektroműszerész és a gépész szakmákon belül.
Napjainkban a következő szakmák közül válogathatnak az általános iskolák vég-
zős tanulói, ha a mi iskolánk mellett döntenek:
négyéves érettségi vizsgával végződő szakmáink, ahol automatikusan a tanonc-
levél is megszerezhető:
- számítógépes hálózatok műszerésze
- gépbeállító műszerész
- elektrotechnikai műszerész
hároméves záróvizsgával végződő szakmák:
- fémmegmunkáló
- elektroműszerész
A hároméves szakmák elvégzése után az érdeklődők továbbtanulhatnak a felépítményi tagozatokon.
A környéken mi vagyunk az egyetlen iskola, ahova azok a tanulók is jelentkez-
hetnek, akik valamilyen oknál fogva nem fejezték be az alapiskolát. Ők a gépészeti termelés kétéves szakot választhatják.
Az iskola vezetése az elméleti oktatás mellett a gyakorlati képzést is biztosítja.
Az elméleti oktatás a jól felszerelt szaktermekben történik. Nagy gondot fordítunk arra, hogy a tanulóink már a pályájuk kezdetén komoly gyakorlati és elméleti tudással rendelkezzenek.
Az idegen nyelveket tanulóink az új és tágas, a modern igényeket kielégítő nyelvi laborban sajátíthatják el. Megtanulnak németül és angolul kommunikálni.
A szaktantárgyakat a gépészeti szakteremben, a mérés szakteremben és az infó-
teremben oktatjuk.
Az internet hozzáférhetőség a diákok számára az egész iskola területén ingyenes,
így rengeteg új információhoz jutathatnak, bővíthetik tudásszintjüket.
A modern szakemberképzés elengedhetetlen feltétele, hogy a szakoktatás a lehető legmodernebb gépeken, berendezéseken és szoftverek felhasználásával történjen. A gyakorlati oktatást az iskolánk saját, jól felszerelt tanműhelyeiben biztosítja. Az elektrotechnikai szakok gyakorlati oktatása az iskola főépületében történik. Itt találhatók szakműhelyek, ahol szakoktatók irányításával tanulóink megtanulják a legújabb technológiai folyamatokat. Elsajátítják a különböző egyszerűbb és bonyolultabb elektrotechnikai áramkörök tervezését, szimulálását, nyomtatott áramkör elkészítését. Ezeket az áramköröket természetesen el is készítik, miközben megtanulják a működésüket.
A gépészeti szakmák gyakorlati oktatása különálló szakműhelyekben történik. Diákjaink a dunaszerdahelyi járás legjobban felszerelt oktatóműhelyében sajátítják el a fémforgácsolás technológiáját. Első évben a kézi fémmegmunkálás fortélyaival ismerkednek meg, majd beavatjuk őket az esztergályozás és marás titkaiba, a legelterjedtebb fémforgácsolási eljárások módszereibe. A gépészeti oktatás kicsúcsosodása a számítógép vezérlésű CNC gépek programozása és irányítása. Ezeken a 21. századi automata gépeken mutatkozik meg a gépi forgácsolás igazi szépsége.
A minőségi oktatás bizonyítéka, hogy ott vagyunk a legtöbb szakmai témájú
versenyen, például a ZEN IT-en, ahol diákjaink sikeres eredményeket értek el,
megállták a helyüket az országos fordulókon is.
A továbbképzéshez szükséges, hogy figyelemmel kísérjük a szakmák fejlődését.
Éppen ezért részt veszünk valamennyi tematikus kiállításon, exkurziókat szerve-
zünk tanulóink számára.
Az ügyes tanulóink előtt nyitva állnak a főiskolák kapui, végzőseink mintegy
20 – 25 % -a valamilyen felsőfokú intézményben folytatja tanulmányait.
Tanulóink érdeklődésüknek megfelelően a szakkörök színes skálájából válogat-
hatnak. Működnek különféle szakmai tárgyú érdekkörök, nyelvi körök, matematikai szakkör. Mindenki megtalálhatja a számítását. Ha a fizikai erejét szeretné fejleszteni, rendelkezésére áll a torna- és konditerem.
Szivesen várjuk a tőlünk nagyobb távolságra lévő alapiskolákból is a diákokat,
az elszállásolásuk a Dunaszerdahelyi Épitészeti Szakközépiskola diákotthonában biztosított.
Az ésszerű táplálkozás feltételei az iskolai büfében biztosítottak. Ebédet atraktív
étteremben négyféle menüből választhatunk.
Az iskolánkban, valamennyi feltétel biztosított, hogy a végzőseink jó szakemberekké váljanak, hogy a munkapiacon az egyre erősödő konkurenciaharcban megállják a helyüket.