Regionális értékeket kutató diákok konferenciája Dunaszerdahelyen
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége az idén ismét meghirdette a Kincskeresők következő évfolyamát, melyen a helyi értékeket mutatták be a tanulók. Az idei jelentkezés minden eddigi számot megdöntött, mert összesen 52 előadást jelentettek be. A kétnapos találkozón (2011. november 8-9-én) a tanulók egyéni, ill. páros felállásban mutatták be "kincseiket" a szakmai zsűrinek, melynek elnöke Ress Imre történész, tagjai pedig Kun Ferenc a Rákóczi Szövetség képviseletében, Pék László az SZMPSZ elnöke, Lacza Tihamér újságíró, Kocsis Aranka néprajzos és Varga Zsuzsanna a Comenius Módszertani Központ munkatársa voltak.
A konferenciát Szanyi Mária néprajzkutató nyitotta meg, aki hangsúlyozta a mozgalom életrevalóságát, szükségességét. Mivel már hetedszer kerül megrendezésre, s a témák szinte kifogyhatatlanok, nagy a valószínűsége, hogy a jövőben is folytatódik. A tanácskozás, a tanulók együttléte azért fontos, hogy tanuljunk egymástól, egymás értékeit jobban megismerjük. A verseny kifejezés erre a mozgalomra nem érvényes, mert a szülőföldet nem lehet versenyeztetni. Azt szeretni kell és vallomásra bírni, hogy titkait megoszthassa velünk.
Ezek a gondolatok mozgatták a felsőszeli Széchenyi István Alapiskola tanulóit is, akik időt, energiát nem sajnálva vágtak bele a kutatómunkába még a tavalyi tanévben. Keresték azokat a személyeket, akik értékes információkat tudnak nyújtani a kiválasztott témában. Varga Ákos (7. B) a mák termesztéséről és felhasználásáról állított össze szinte naplószerű beszámolót, Czinege Noémi és Molnár Rita (7. A) pedig felkutatták a faluban még élő kovácsmestert, hogy e ritka mesterségről beszámolhassanak. Felkészítőjük Mészáros Magdolna volt. Kiss Virág és Perleczky Réka (7. B) Boros Béláról, Alsószeli egykori igazgató-kántor tanítójáról gyűjtött össze színes anyagot, Juhos Tamara és Pöthe Katinka
(7. B) Morovics Ibolya vezetésével az alsószeli millenniumi emlékmű történetét dolgozták fel.
A zsűrinek is nagyon tetszettek az előadások, a néprajzi vonatkozásúak mellett a magyarságért küzdő pedagógus életútja éppúgy, mint az emlékmű sorsán keresztül kikerekedő kisebbségi sors hányattatásai.
Az elismerő oklevél és az értékes könyvjutalmak mellett Varga Ákos különdíjat is kapott a West index honlap képviselőjétől.
Iskolánk tanulói az idei tapasztalatokat remélhetőleg a következő évfolyamban is kamatoztatják. Fekete István szavai is ebben erősítenek meg:
"A szülőföld szálai örök összekötők a tájjal és a földdel, amiből az ember lett, és amivé lesz, és nem szakadhatnak el soha."