Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

A Híd a közoktatási törvény módosítását szorgalmazzák  
illusztráció
POZSONY. Változtatna a közoktatási törvényen a Most-Híd. A párt módosító javaslatát többek között a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének is elküldte véleményezés céljából.
 
A törvénymódosító javaslat kidolgozását széles körű vita előzte meg. Ožvald Erzsébet, a párt iskolaügyi szakembere iskolaigazgatókkal, a révkomáromi módszertani központ dolgozóival és a tanfelügyelet munkatársaival is tárgyalt a szükséges változtatásokról – tájékoztatta a sajtót Kovács Nikolett, a Most-Híd sajtótitkára.

A képviselői indítvány három fontos módosítást tartalmaz. Az első a specifikumok paragrafizálása a nemzetiségi oktatásban, vagyis azon tantárgyak felsorolása, melyeket a szlovák nyelvű iskolákban másként oktatnak, mint a nemzetiségi iskolákban. Ezek a tantárgyak a szlovák nyelv és irodalom, a történelem, a földrajz, a honismeret, a természettan és a zenei nevelés.

A módosítás érintené a pedagógiai dokumentációt is: meghatározná, mely dokumentációkat kell kétnyelvűen vezetni és melyeket csak a nemzetiség nyelvén. A Most-Híd azt javasolja, hogy a belső dokumentációt csak a nemzetiségi nyelven kelljen vezetni.
A harmadik javasolt módosítás a földrajzi nevek használatát érinti. "Azt iktatná törvénybe, hogy a tankönyvekben az első előfordulási helyen a földrajzi név először a nemzetiség nyelvén legyen feltüntetve, mögötte az államnyelven, a többi előfordulási helyen pedig csak a nemzetiség nyelvén. Szlovákián kívül található földrajzi nevek esetében pedig csak a nemzetiség nyelvén legyen leírva” – közölte a Most-Híd sajtóosztálya.

A módosító javaslatot a párt tegnap szétküldte véleményezésre a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének, az Iskolavezetők Országos Társulásának, a révkomáromi módszertani központnak, a tanfelügyeletnek, továbbá az ukrán, német és ruszin iskolaigazgatóknak. Február közepéig várják az észrevételeket, majd az alkotmányjogászokkal való pontosítás után Dušan Čaplovič iskolaügyi miniszter elé kerül az indítvány.

A Most-Híd által közzétett sajtóhírre reagált Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) országos elnöke. „ A Pedagógusszövetség az elmúlt években is témaként kezelte ezeket a kérdéseket, nem zárkózva el a pártok oktatáspolitikusaival való szakmai egyeztetésektől. A Most-Hídon belüli széleskörűnek nevezett vitáról csak ma értesültem. Most saját nevemben tudok reagálni a sajtóban megjelent javaslatokra. A kétnyelvű dokumentáció megoldatlanságát Jurzycza miniszter idejében vetettük fel. Akkor szakmai csoportunk az iskolaigazgatókkal való egyeztetés után a Kerekasztal jogászai számára írásban fogalmazta meg szakmai javaslatait. Mi is javasoltuk, hogy az iskolai belső dokumentációt és a napi bejegyzéseket csak az oktatás nyelvén vezessék a pedagógusok a nemzetiségi iskolákban“ – szögezte le Pék.
Az SZMPSZ elnöke szerint a specifikus tantárgyak körét bővíteni lehetne. Ezen tantárgyak esetében mindenekelőtt a tananyagtartalmak jelentős módosítására van szükség. "A legelfogadhatóbb helyzet a zenei nevelés terén van. A szlovák nyelvoktatás esetében elsődleges a módszertani változtatás. A honismeret tantárgy nagy részében a helyi és a regionális értékek megismertetésére kellene összpontosítani“ – közölte portálunkkal az SZMPSZ elnöke.
Pék Lászlótól azt is megtudtuk, hogy szövetség a földrajzi nevek használatával kapcsolatban hasonló véleményen van, mint a Most-Híd. "Viszont az lenne a helyénvaló, hogy a térképeket és az egyéb segédanyagokat is az oktatás nyelvén használják a tankönyvekben. Hasonlóképpen szükséges volna visszatérni a történelmi személyiségek nevének szlovákosítás előtti formájához a tankönyvekben“ – szögezte le a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.
 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::