Hírek: élet az oktatási intézmények falain belül  
 
 
Hírek az intézményeink életéből

Fókuszban a diploma - Csak nyolc egyetem üti meg a mércét? 
Illusztráció
POZSONY. Minden évben értékeli a felsőfokú oktatási intézményeket az Akadémiai Értékelő Ügynökség (ARRA). Újabban figyelemmel követi a munkanélküliség alakulását is a friss egyetemi végzősök körében.
 
Az Akadémiai Értékelő Ügynökség tavaly óta követi figyelemmel a szlovákiai egyetemi végzősök munkanélküliségi mutatóit. Ivan Ostrovský, az ARRA képviselője szerint legkevesebb munkanélkülit a műszaki és orvosi karok produkálják, míg a legtöbb munkanélküli diplomás humán szakokon, illetve társadalomtudományi irányultságú egyetemeken tanult.
„A munkanélküliség hosszú távú alakulását tekintve a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem (STUBA) minősülhet a legsikeresebb iskolának. Munkanélküli végzőseinek száma folyamatosan csökken. A társadalomtudományi és humán szakokat kínáló egyetemeken viszont állandóan növekedik a munkanélküli végzősök száma, így pl. a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen (UKF), a besztercebányai Bél Mátyás Egyetemen (UMB) vagy a nagyszombati Cyril és Metód Egyetemen (UCM)” – mondta Ivan Ostrovský.
Az ügynökség értékelése szerint több kategória eddigi első helyezettje megtartotta pozícióját, köztük a kassai Állatorvosi Egyetem, a pozsonyi Műszaki Egyetem Kémiai és Élelmiszeripari Technológiák Kara és a Komenský Egyetem kihelyezett Jessenius Orvostudományi Kara.
A hazai orvosi karok a külföldi diákok körében is kedveltek, esetenként 25 %-os az arányuk az évfolyamokban. Az ARRA összesen 109 kart értékelt, ebből 103 állami, 6 pedig magánegyetemi kar volt, amelyeket az egyes szakok alapján 11 kategóriába sorolt. Az ügynökség némileg változtatott az értékelés módszerén figyelembe véve a publikációkat és idézeteket, az ösztöndíjak sikerességét és a végzősök munkanélküliségi mutatóit.
Ostrovský szerint az egyetemeken folyó tudományos és kutatási tevékenységet figyelembe véve három csoportot különböztethetünk meg. „Az elsőbe négy egyetem tartozik, itt folyik a kutatások mintegy 90 %-a. Ide tartozik a pozsonyi Komenský Egyetem (UK), a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem, a kassai Pavel Jozef Šafárik Egyetem (UPJŠ) és a kassai Műszaki Egyetem.
A következő csoport szintén négy egyetemet ölel fel. Ezeken még kielégítő kutatás folyik ahhoz, hogy jó diplomásokat produkáljanak. Ide tartozik a kassai Állatorvosi Egyetem (UVLF), a nyitrai Szlovák Mezőgazdasági Egyetem (SPU), a Zsolnai Egyetem és a zólyomi Műszaki Egyetem (TUZVO).
A többi felsőoktatási intézményben Ostrovský szerint "igen alacsony az önálló kutatómunka aránya, s ráadásul nemzetközi viszonylatban nehezen azonosítható". Az ügynökség arra a következtetésre jutott, hogy azoknak a felsőfokú intézményeknek a végzősei, akik ebben a harmadik kategóriában szereznek diplomát, sokkal nehezebben kapnak állást, mint a másik két csoport végzősei.
Ostrovský úgy véli: nem indokolt, hogy Szlovákiában négynél több magas színvonalú egyetem működjön. "5,5 milliós lakosság esetében erre nincs kellő intellektuális potenciál" - fűzte hozzá.
Az ARRA képviselője helyteleníti, hogy a komoly kutatómunkát nem végző egyetemek ugyanolyan anyagi forrásokhoz jussanak, mint az első csoportba tartozók. Szerinte különbséget kell tenni az egyetemek között, ha nem is az oktatásra fordítandó pénz, de legalább a kutatásra fordítandó források tekintetében. „Egyértelműen különbséget kell tenni köztük, különben elveszik a minőség” – tette hozzá.
 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Hírkereső
 Keresendő szó
 

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::