Mi leszek ha nagy leszek?  
Nagyboldogasszony Egyházi Alapiskola és Gimnázium (Gúta)
 
Hírek

Tudományok napja a Nagyboldogasszony Egyházi Gimnáziumban 
Tudományok napja a Nagyboldogasszony Egyházi Gimnáziumban
Széchenyi István kezdeményezésére 1825. november 3-án a pozsonyi országgyűlésen határozták el a magyar rendek a Magyar Tudományos Akadémia létrehozását. A Magyar Tudósok Világtalálkozóján (1996) döntés született arról, hogy ez a nap lesz minden évben A MAGYAR TUDOMÁNY NAPJA, amelyet először 1997-ben ünnepeltek meg. Ennek jegyében hagyományteremtő módon immáron hatodik alkalommal gyűltek össze városunk és a környékbeli iskolák tudásra éhes diákjai a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Gimnáziumban, hogy egy emlékezetes nap erejéig maguk is hódoljanak a tudományok előtt. A szervezők idén is gondoskodtak róla, hogy a résztvevők nagyrészt olyan kutatók, tudósok és felfedezők elődadásaiból tanulhassanak, akik szakterületük országos viszonylatban is elismert szakértői.     
A rendezvény célja elsősorban felkelteni a közép- és alapiskolás diákok érdeklődését a tudomány iránt, valamint ápolni a baráti kapcsolatokat, erősíteni az együttműködést a régióban működő iskolák között. Mivel a Tudományok Napja iránt minden évben nagy az érdeklődés, így a diákok négy 50-60 fős csoportban a nap folyamán három előadáson vesznek részt. Ebben az évben iskolánk több alapiskolát és gimnáziumot látott vendégül a komáromi, érsekújvári, szenci és galántai járásból.
 
A Tudományok Napja iskolánkban a Rákóczi Szövetség és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg.
 
RNDr. Szekeres László PhD. egyetemi tanár, az “Élősködők az állatvilágban” címmel tartott előadást. Az előadás során sok új információt szereztünk a környezetünkben és más országokban előforduló betegségekről, amelyet a különböző parazita fajok okoznak emberben és állatban egyaránt. Megtudtuk, hogy ezen betegségek elkerüléséhez mennyire szükséges a megfelelő életmód és az elővigyázatossági intézkedések betartása.
           
           Zagyvai András építész, feltaláló bemutatta találmányát, az Okostojás (Smartegg) nevű logikai játékot, amellyel Washingtonban a Nob Yoshigahara játéktervező verseny nagydíját nyerte el. Az Okostojás alapvetően egy ügyességi háromdimenziós labirintusjáték, melynél egy pálcát kell végigvezetni a tojás rétegeibe vágott utakon. A nagyközönség megismerhette a találmány történetét és gyártásának folyamatát. A saját kézzel készített darabokat kipróbálhatta tanár és diák egyaránt.
 
          Ozogány Ernő tudomány- és technikatörténeti szakíró előadásában a magyar történelem legérdekesebb, legsikeresebb és legcsodálatraméltóbb magyar asszonyait mutatta be a diákoknak. Olyan egyéniségekről tett említést, akiknek cselekedetei példaértékként szolgálhatnak a mai ember számára. Magyarként büszkék lehetünk Szent Erzsébet, Szent Margit, Széchy Mária, Zrínyi Ilona, Laborfalvi Róza és még számos, a történelmet meghatározó egyéniségre. Az előadás után az érdeklődők megvásárolhatták Ozogány Ernő a témához kapcsolódó könyvét A nemzet virágai címmel.
 
           RNDr. Teleki Aba PhD., egyetemi tanár nem szokványos előadást tartott Mágneses kísérletek címmel. Az elméleti részt interaktív fizikai kisérlettekkel támasztotta alá. Az előadás során a diákok megismerkedtek a biztonsági előírásokkal, megfigyelhették a szupravezetést, az elektromágneses indukció alapkísérletének mélyhűtött változatát és az elektromágneses ágyút.
 
          
            Kovács Zoltán és Lőrincz Adrián, a VándorLáss Polgári Társulás alapító tagjai, egy izgalmas és érdekes úti beszámolót tartottak a Tawahka expedíciójukról. Honduras őserdőiben tett felfedezőútjuk során   külvilágtól elzárt és a természettel összhangban élő indiántörzsekkel találkoztak. Megtapasztalhatták, hogy a civilizációtól elzárva a természet mennyi gazdagságot biztosít az ember számára, hogy ha azokra megfelelően tud vigyázni. Elbeszélésükben rámutattak, hogy a törzs tagjainak élete mennyivel nemesebb, méltóságteljesebb, mint a civilizált emberé.
 
Juhos Sándor alias Robosanyi a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Robotika Szakosztályának alapítója a „Robotvezérelt helikopter a jövő filmezési technikájában" címmel tartott előadást. Bemutatta a sajátkezűleg épített négyrotoros, villanymotorral ellátott helikopterét, illetve az azzal készült filmeket. Az előadás második felét a nézők rendhagyó módon az iskola udvarán töltötték, ahol a helikopter magasba röppent, filmezett, és az általa készített felvételeket a diákok egyenes adásban láthatták a kivetítőn.
 
A rendezvény sikeréhez a diákok is nagyban hozzájárultak, hiszen aktívan bekapcsolódtak a különböző tudományterületeket érintő előadásokba, véleményt nyilvánítottak, kérdéseket tettek fel a hallottakkal kapcsolatban. Lelkesedésük volt bizonyíték arra, hogy a fiatalság körében is komoly igény mutatkozik az ilyen tudományos jellegű rendezvények iránt.
 
Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!  



Nagyboldogasszony Egyházi Alapiskola és Gimnázium

Brnenské námestie, Brünni tér 15
946 03 Gúta
Telefon: 035 777 53 40

Legújabb cikkek
Shakespeare nyomában - Színházi vetélkedő
2016-11-22 14:42 | admin
DOMESTOS verseny
2015-09-21 21:30 | K.Zs.
Közlekedési pálya
2015-09-21 20:21 | )K.Zs.

Hirdetés Állásbörze Partnerek
JMK media & productions, s.r.o. Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Pázmány Péter Alapítvány

 
 
 
  :: © 2010 REGIONIS polgári társulás, Minden jog fenntartva ::